Nauka dla Społeczeństwa

02.06.2023
PL EN
02.07.2019 aktualizacja 02.07.2019

Gowin: Jest postępowanie wobec rektora PWSZ Nowego Targu ks. Gulaka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował w poniedziałek na briefingu w Katowicach, że na jego wniosek wszczęto postepowanie dyscyplinarne wobec rektora PPWSZ w Nowym Targu ks. dr. hab. Stanisława Gulaka. Miał on dopuścić się plagiatu podczas habilitacji.

O sprawie napisał jako pierwszy Tygodnik Podhalański. Według gazety rektor miał dopuścić się plagiatu w pracy habilitacyjnej, której bronił w Katolickim Uniwersytecie w słowackim Rużomberoku. Beata Zalot z Tygodnika Podhalańskiego podczas dziennikarskiego śledztwa dowodziła, że ks. rektor Gulak w swojej pracy habilitacyjnej korzystał z dorobku naukowego innych osób oraz wykorzystał m.in. prace licencjackie swoich studentek, których był promotorem.

"W toku przeprowadzonego przez mnie śledztwa dziennikarskiego dowiodłam, że dorobek naukowy księdza rektora Gulaka jest pod znakiem zapytania" – powiedziała PAP dziennikarka.

Wobec zarzutów stawianych rektorowi przez Tygodnik Podhalański stanowisko wydała Rada oraz Senat uczelni. Obie instytucje wyraziły poparcie dla księdza rektora.

"Nie mamy podstaw, aby wątpić w dorobek naukowy, który został potwierdzony podczas przeprowadzania przez niego postępowania o nadanie stopnia doktora habilitowanego. Jednocześnie pragniemy wyrazić nasze ogromne rozczarowanie formą dyskursu i metodami jego prowadzenia, które w naszym przekonaniu uderzają w cały świat akademicki, a szczególnie w jego wiarygodność i niezależność" – napisała w oświadczeniu Rada Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (PPWSZ) w Nowym Targu.

Senat uczelni oświadczył, że "nie posiada uprawnień umożliwiających wyjaśnienie zaistniałej sytuacji i oczekuje na rozwiązanie kwestii przez stosowne organy".

"Wyrażamy poparcie dla dotychczasowej działalności organizacyjnej i zarządczej rektora, a także jego zaangażowania w sprawy społeczności akademickiej PPWSZ w Nowym Targu" – napisał w oświadczeniu Senat Uczelni.(PAP)

Autor: Szymon Bafia i Matusz Babak

szb/ mtb/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023