Kuchenny zmywak może pomóc w zwalczaniu zakażeń

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Badania kuchennych gąbek do zmywania naczyń ujawniły obecność bakteriofagów, potencjalnie zdolnych poradzić sobie z antybiotykoopornymi szczepami bakterii – ogłoszono podczas dorocznego zjazdu American Society for Microbiology w San Francisco.

Badacze z New York Institute of Technology (NYIT) odkryli w gąbkach do zmywania bakteriofagi - wirusy, które atakują bakterie. Jako że bakterie coraz częściej są odporne na działanie antybiotyków, w przyszłości bakteriofagi mogłyby wesprzeć lekarzy.

Kuchenne zmywaki mają kontakt z bakteriami wszelkiego rodzaju, a bakteriofagi są wszędzie tam, gdzie bakterie. W rezultacie na zmywaku można znaleźć szczególnie przydatne bakteriofagi.

Studenci NYIT wyizolowali bakterie ze swoich własnych, zużytych zmywaków, po czym wykorzystali je jako przynętę dla fagów. W dwóch przypadkach udało się wykryć fagi zakażające i niszczące bakterie z rodziny Enterobacteriaceae, podobnymi do wywołujących zakażenia szpitalne. Co ciekawe, równie dobrze poradziły sobie z bakteriami pochodzącymi z innych zmywaków.

Autorzy mają nadzieję, że dalsze badania pozwolą znaleźć takie bakteriofagi, które poradzą sobie z antybiotykoopornymi bakteriami. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Woda wokół Balearów ociepla się i podnosi do rekordowego poziomu

  • Fot. Adobe Stock

    W marsjańskiej dolinie znaleziono duże zasoby metali

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera