Uczelnie i instytucje

Łódź/Uniwersytet Łódzki otworzy szkołę doktorską z Polską Akademią Nauk

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W Łodzi powstała Szkoła Doktorska BioMedChem, w której kształcenie doktorantów realizowane będzie przez Uniwersytet Łódzki we współpracy z instytutami Polskiej Akademii Nauk. Będzie to jedna z czterech nowych szkół doktorskich na UŁ.

"Kształcenie doktorantów od nowego roku akademickiego będzie możliwe jeszcze według starych zasad, ale rozpoczniemy też nową formę kształcenia - w szkołach doktorskich. Zgodnie z nową ustawą (o szkolnictwie wyższym, tzw. Konstytucja dla Nauki - przyp. red.) są one tworzone przez co najmniej dwie dyscypliny naukowe" – poinformował rektor UŁ prof. Antoni Różalski, który w poniedziałek podpisał umowę o utworzeniu Szkoły Doktorskiej BioMedChem.

Nauka w nowej jednostce dotyczyć będzie trzech dyscyplin: nauk medycznych, biologicznych i chemicznych, zaś nowością jest to, że kształcenie doktorantów UŁ będzie odbywać się we współpracy i z wykorzystaniem zasobów dwóch jednostek PAN – Instytutu Biologii Medycznej oraz Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych.

"Szkoła Doktorska to nowy twór w naszej nauce. Mam nadzieję, że wniesie ona nową jakość, że studia doktoranckie nie będą już traktowane jak trzeci etap studiów, gdzie studenci poszerzają i pogłębiają wiedzę, lecz będzie to miejsce, gdzie realizuje się zaawansowane projekty badawcze" – podkreślił dyrektor Instytutu Biologii Medycznej PAN prof. Radosław Dziadek.

Zdaniem prof. Dziadka sukces szkół doktorskich zależy od tego, czy uda się w trakcie ich działalności usunąć bariery, które hamują rozwój nauki. "Musimy zapewnić wolność poglądów, stawiania hipotez badawczych, zapewnić też stronę finansową, infrastrukturalną, dostęp do aparatury i oczywiście – ponieważ w szkole takiej kształcą się osoby na wczesnym etapie rozwoju kariery naukowej - musimy zapewnić mentoring, czyli opiekę doświadczonych naukowców, którzy entuzjazm młodych ludzi będą potrafili odpowiednio ukierunkować" – wyjaśnił.

Z kolei dyrektor Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN prof. Marek Potrzebowski zwrócił uwagę na szybkie tempo tworzenia szkoły doktorskiej narzucone przez wejście w życie Konstytucji dla Nauki. Jak dodał fakt, że w przedsięwzięciu obok uczelni biorą udział instytuty badawcze, wydaje się "ogromną wartością" i jest "unikalne w środowisku łódzkim".

"Zgadzam się ze stwierdzeniem pana ministra Gowina, że szkoły doktorskie mogą okazać się najtrwalszym elementem Konstytucji dla Nauki; będą porządkować w dużym stopniu cały proces edukacyjny. Ta szkoła doktorska (BioMedChem - przyp. red.), która jest unikalna, wiążąca doświadczenia różnego typu – inne na uczelni, inne w instytutach PAN, będzie prawdziwą wartością dodaną w nowej tworzącej się strukturze uczelni" – zaznaczył.

Na ostatnim posiedzeniu senat UŁ zadecydował o utworzeniu – oprócz BioMedChem-u – jeszcze trzech szkół doktorskich. Szkoła specjalizująca się w humanistyce umożliwi uzyskanie stopnia doktorskiego w siedmiu dyscyplinach: językoznawstwie, archeologii, historii, filozofii, literaturoznawstwie, nauce o kulturze i religii oraz nauce o sztuce.

W Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych będzie można doktoryzować się w dziedzinie nauk socjologicznych, ekonomii i finansów, nauk prawnych, pedagogiki, psychologii, geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej, nauki o zarządzaniu i jakości oraz o polityce i administracji.

Informatyka, matematyka, nauki biologiczne, chemiczne, fizyczne, a także nauki o ziemi i środowisku będą reprezentowane przez Szkołę Doktorską Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

Tylko do końca kwietnia br. możliwe było otworzenie przewodu doktorskiego na starych zasadach; osoby, które to zrobiły, będą musiały zakończyć studia doktoranckie do końca 2023 roku. Kształcenie w szkołach doktorskich ruszy z początkiem nowego roku akademickiego. 

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera