Mowa o językach wszelakich - Copernicus Festival w Krakowie

źródło: organizatorzy CF
źródło: organizatorzy CF

Język jako największy wynalazek ludzkości będzie tematem przewodnim Festiwalu Copernicus organizowanego od wtorku do niedzieli (21-26 maja) w Krakowie. Wśród prelegentów: Taylor, Everett, Tabakowska, Davies i Bralczyk.

Wykładowcy przyjrzą się tematyce języka z perspektywy psychologii, literatury, nauk o mózgu czy nowych technologii. Festiwalowi towarzyszą darmowe wystawy, koncerty i pokazy filmowe.

Gwiazdami Copernicus Festival będą m.in. Charles Taylor - filozof podmiotowości, Paul Davies - fizyk i astrobiolog poszukujący wraz z NASA życia pozaziemskiego, Daniel Everett - badacz języka amazońskiego plemienia Piraha, Elżbieta Tabakowska zajmująca się językoznawstwem kognitywnym i badacz kultury języka Jerzy Bralczyk.

Gwiazdami-wykładowcami tegorocznego Copernicus Festival będą:

Charles Taylor – filozof z Uniwersytetu McGilla w Montrealu, laureat najbardziej prestiżowych nagród naukowych m.in. Nagrody Berggruena i Nagrody Templetona, w 2016 r. wydał książkę „The Language Animal: The Full Shape of the Human Linguistic Capacity”.

Daniel Everett – antropolog i lingwista, badacz języków plemion Amazonii (zwłaszcza Pirahã), autor światowych bestsellerów poświęconych naturze i ewolucji języka m.in. „Jak powstał język. Historia największego wynalazku ludzkości” i „Język. Narzędzie kultury”.

Elżbieta Tabakowska – lingwistka, anglistka, założycielka Katedry UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim, znakomita tłumaczka m.in. książek Normana Daviesa i „Alicji w Krainie Czarów”.

Paul Davies – kosmolog, fizyk, astrobiolog, laureat Nagrody Templetona, zaangażowany w poszukiwania życia pozaziemskiego autor bestsellerowych książek popularnonaukowych m.in. „Milczenia gwiazd”, ekspert BBC i „New York Timesa”.

Jerzy Bralczyk – językoznawca, członek Rady Języka Polskiego, specjalista w zakresie języka mediów, polityki i reklamy, mistrz mowy polskiej, autor wielu książek oraz audycji telewizyjnych i radiowych poświęconych polszczyźnie.

"Czy język to narzędzie, które odróżnia nas od innych zwierząt? Czy myślimy w języku? Jaka jest jego natura i rola w codziennym życiu?" - to niektóre z pytań, na jakie będą odpowiadać eksperci przez cały tydzień wykładów popularnonaukowych. Spotkania z językiem zostaną zorganizowane w formie rozmów, wspólnych śniadań, warsztatów - w tym hiphopowych, teatralnych i logicznych.

W sobotę 25 maja na scenie koncertowej będzie można usłyszeć zespoły Łona i Webber, w kinie Mikro wyświetlane będą zobaczymy filmy związane z językiem, m.in. “Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” czy “Lektor”. Na wystawie Inventio, podczas pasma o nowych technologiach, goście zetkną się z językiem botów i maszyn.

„Język to największy wynalazek ludzkości - trudno nie zgodzić się z tą uwagą Karla Poppera. Bez języka nie byłoby innych niezwykłych tworów kultury: filozofii, nauki, literatury. To on sprawia, że możemy myśleć wspólnie i współpracować na wielką skalę, tworząc skomplikowane instytucje społeczne, konstruować fikcyjne światy czy obiektywnie badać rzeczywistość" - przekonują organizatorzy.

Festiwal naukowo-kulturalny Copernicus współtworzą od 2014 roku Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Centrum Kopernika, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz wydawca „Tygodnika Powszechnego”. Celem festiwalu jest popularyzacja nauki i filozofii, wyjaśnianie ich wpływu na życie społeczne oraz pokazywanie różnorodnych relacji między nimi a innymi dziedzinami kultury, w tym literaturą i sztuką.

  • Festiwal zainauguruje 21 maja w Muzeum Narodowym koncert zatytułowany „Gramatyki tworzenia”. W jego programie znajdą się kompozycje i pieśni renesansowe z czasów Leonarda da Vinci i utwory wczesnobarokowe. Koncert otworzy kompozycja samego Leonarda, której zapis nutowy znajduje się na jego obrazie „Portret muzyka”. Wystąpią: Sławomir Zubrzycki – budowniczy i wirtuoz zaprojektowanego przez Leonarda instrumentu viola organista oraz Daniel Elgersma – zbierający znakomite recenzje kontratenor z Holandii.

W ramach festiwalu odbędą się również między innymi:

  • wernisaż wystawy „Sztuka wystawiania języka” 21 maja w Fundacji Tytano
  • koncert Miksera 22 maja w Zet Pe Te
  • koncert Łony i Webbera 25 maja w Forum Przestrzenie
  • wystawa interaktywna „Inventio: Język maszyn” 25 maja w Cricotece
  • projekcje filmów w kinie Mikro

Planując uczestnictwo w tegorocznym Copernicus Festival warto pamiętać o tym, że choć udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, to w niektórych przypadkach potrzebne będą darmowe wejściówki lub wcześniejsza rejestracja. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://copernicusfestival.com

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera