Nauka dla Społeczeństwa

29.01.2023
PL EN
16.05.2019 aktualizacja 16.05.2019

Rośnie liczba przedwczesnych zgonów z powodu niewydolności serca

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Współczynnik umieralności z powodu niewydolności serca wzrasta, przy czym wzrost ten jest najbardziej widoczny wśród osób poniżej 65. roku życia, co uważane jest za przedwczesną śmierć - czytamy na łamach majowego „Journal of the American College of Cardiology”

Autorami badania (https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0735109719339439) są naukowcy z Northwestern University w Evanston (USA).

Przeprowadzona przez nich analiza - jako pierwszy na świecie - wykazała, że liczba zgonów z powodu niewydolności serca wzrasta stale od 2012 roku. Wzrost następuje pomimo znacznych postępów, jakie dokonały się w farmakologicznym i chirurgicznym leczeniu tej choroby w ostatnim dziesięcioleciu, i najprawdopodobniej spowodowany jest epidemią otyłości i cukrzycy.

„Sukces ostatnich trzech dekad w kwestii poprawy wskaźników śmiertelności z powodu niewydolności serca jest obecnie w odwrocie, co prawdopodobnie wynika z rosnącego problemu otyłości i cukrzycy - mówi kardiolog dr Sadiya Khan, główny autor publikacji. - Obecnie około 6 mln dorosłych Amerykanów cierpi na niewydolność serca i jest to jeden z głównych powodów hospitalizacji w USA. Biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństwa oraz stale rosnący odsetek osób otyłych i z cukrzycą, tendencja ta będzie się nadal pogarszać”.

Jak dodaje, według najnowszych szacunków, także średnia długość życia w Stanach Zjednoczonych spada. Naukowiec uważa, że to również wiąże się z zaobserwowanym przez jego zespół wzrostem liczny zgonów w wyniku problemów sercowo-naczyniowych.

W badaniu Khan wykorzystał dane z szeroko zakrojonego badania Centers for Disease Control and Prevention dotyczącego przyczyn wszystkich zgonów na terenie USA w latach 1999–2017, czyli w sumie ponad 47,5 mln przypadków. Wraz z kolegami przeanalizował współczynnik umieralności u dorosłych w wieku od 35 do 84 lat, którzy zmarli z powodu niewydolności serca, i na tej podstawie wyciągnął opisane powyżej wnioski.

„Aby zwalczyć ten niepokojący trend, musimy skupić się na poprawie kontroli czynników ryzyka niewydolności serca, czyli przede wszystkim ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i cukrzycy - podsumowuje dr Khan. - Niezwykle ważne są zmiany w stylu życia promujące prawidłowy wskaźnik masy ciała: regularną aktywność fizyczną i zdrową, dobrze zbilansowaną dieta”.(PAP)

kap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023