Nauka dla Społeczeństwa

12.04.2024
PL EN
09.05.2019 aktualizacja 09.05.2019

Gowin w Bolonii: poprawa wyników uczelni w rankingach argumentem w walce o środki dla uczelni

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Artur Reszko 07.05.2019 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Artur Reszko 07.05.2019

Jeśli polskie uczelnie nie poprawią wyników w międzynarodowych rankingach, ciężko będzie przekonać społeczeństwo i rząd, że wydawanie coraz większych środków na uczelnie jest dalej uzasadnione – ocenił w czwartek w Bolonii (Włochy) szef resortu nauki Jarosław Gowin.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin bierze udział w konferencji IREG 2019 na Uniwersytecie Bolońskim, poświęconej rankingom uczelni wyższych.

W trakcie inauguracyjnego wystąpienia "Rankings: a Challenge to Public Policy? Reflections from Poland’s Perspective" (Rankingi: wyzwanie dla polityki publicznej? Refleksje z polskiej perspektywy), szef resortu nauki wyraził przekonanie, że niedawna reforma nauki i szkolnictwa wyższego przyczyni się do poprawy jakości polskich uczelni.

"Lepsza pozycja w rankingach powinna być efektem ubocznym tych jakościowych zmian" - powiedział. Jego zdaniem poprawa wyniku w rankingach - zauważona przez społeczeństwo - będzie argumentem, który pomoże zabezpieczyć większe środki na naukę i szkolnictwo wyższe. "Z drugiej strony, jeśli taka zmiana w rankingach by nie nastąpiła, byłoby dużo trudniej przekonać społeczeństwo i ministrów, że wydawanie coraz większych środków na uczelnie jest dalej uzasadnione" - ocenił minister w wystąpieniu, którego treść przekazał PAP resort nauki.

Według Gowina pozycja polskich uczelni w rankingach jest zdecydowanie niższa niż potencjał polskiej nauki.

Minister podsumował reformy, które mogą sprawić, że uczelnie podskoczą w rankingach. Chodzi o ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce obowiązującą od października 2018 r. Reforma - jego zdaniem - stawia na doskonałość naukową - rozumianą jako "udział w globalnym dyskursie akademickim". A to przekładać się powinno na zauważalność polskich uczelni w rankingach.

Mówiąc o rankingach, minister zauważył, że m.in. pomagają one podejmować młodym osobom decyzję, gdzie rozpocząć studia. Dlatego zdaniem Jarosława Gowina rankingi powinny być wiarygodnym źródłem wiedzy: zasady ich tworzenia powinny być przejrzyste. Natomiast organizacje przygotowujące rankingi powinny być niezależne od podmiotów, które oceniają i powinny być wolne od konfliktów interesów. W jego ocenie w jakości takich rankingów zachodzą pozytywne zmiany.

Wskazał przy tym na jeden z czynników, który brany jest pod uwagę w konstruowaniu rankingów - reputację uczelni. Tu punktacja bazuje na wynikach ankiet wśród naukowców. Zaznaczył, że nie udało mu się dotrzeć do informacji, skąd pochodzą respondenci oceniający reputację uczelni i na jakich zasadach są dobierani. "Mam poczucie, przykro mi to mówić, że ocena reputacji uczelni nie była dość przejrzysta" - ocenił.

Organizator konferencji - IREG Observatory (pełna nazwa: IREG Observatory on Academic Ranking and Exellence) jest międzynarodową organizacją z siedzibą w Warszawie, utworzoną w październiku 2009 r. Jej celem jest podnoszenie jakości międzynarodowych i krajowych rankingów szkół wyższych. Wywodzi się z Grupy IREG (International Ranking Expert Group), która po raz pierwszy spotkała się w Warszawie w 2002 r. Współorganizatorem konferencji jest Uniwersytet Boloński.

Po południu wicepremier odwiedzi też Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii (San Lazzaro di Savena), gdzie złoży wieniec. To największa spośród czterech polskich nekropolii znajdujących się na terenie Włoch. Spoczywa tu 1432 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, walczących w ramach 8 Armii Brytyjskiej w rejonie Linii Gotów, Apeninu Emiliańskiego, rzeki Senio i Bolonii. Większości pochówków dokonano w 1946 r., gdy postanowiono przenieść na wspólną nekropolię groby ponad 1 400 żołnierzy poległych podczas walk w Emilii Romanii. Wcześniej były one rozsiane wzdłuż bojowego szlaku.

Cmentarz powstał z inicjatywy dowódcy 2 Korpusu Polskiego, gen. dyw. Władysława Andersa. Został wybudowany w okresie od 1 lipca do 15 grudnia 1946 r. wg projektu ppor. inż. arch. Zygmunta Majerskiego, siłami żołnierzy 10 Batalionu Saperów wspieranych przez włoskich specjalistów. 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024