Nauka dla Społeczeństwa

05.07.2022
PL EN
04.05.2019 aktualizacja 04.05.2019

PŁ zaprasza przyszłych mistrzów informatyki i ich mentorów

Łódź, 20.04.2016. Kampus Politechniki Łódzkiej pomiędzy ul. Wólczańską i al. Politechniki 20 bm. w Łodzi. (gm/nlat) PAP/Grzegorz Michałowski Łódź, 20.04.2016. Kampus Politechniki Łódzkiej pomiędzy ul. Wólczańską i al. Politechniki 20 bm. w Łodzi. (gm/nlat) PAP/Grzegorz Michałowski

Politechnika Łódzka rozpoczęła realizację prestiżowego projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego, którego celem jest wsparcie uzdolnionej informatycznie młodzieży oraz przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych z informatyki.

W ramach VI edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich łódzka uczelnia - lider projektu - zaprasza 10 maja uczniów na warsztaty, a wszystkich zainteresowanych ubieganiem się o grant na spotkanie informacyjne – zapowiada rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka.

Centrum Mistrzostwa Informatycznego to projekt grantowy finansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020, dzięki któremu powstać mają zajęcia informatyczne dla ponad 12 tys. szczególnie uzdolnionych uczniów szkół podstawowych (klas IV-VIII) i średnich.

W ramach CMI przeszkolonych ma zostać 1500 mentorów z całej Polski, m.in. nauczycieli czy wykładowców akademickich. Przy wsparciu pięciu uczelni politechnicznych: łódzkiej, wrocławskiej, gdańskiej, warszawskiej i krakowskiej AGH – mają oni stworzyć programy zajęć dla uczniów i wdroży je podczas działań Kół informatycznych, na których prowadzenia otrzymają granty. Projekt wspierają także stowarzyszenia: Mistrzowie Kodowania, I Love Math oraz Fundacja Rozwoju Edukacji Elektronicznej. Na realizację projektu Centrum Projektów Polska Cyfrowa przeznaczyło blisko 50 mln zł.

10 maja Centrum Technologii Informatycznych PŁ organizuje bezpłatne zajęcia dla uczniów z klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych zatytułowane "Otwórz drzwi do CMI - warsztaty z algorytmiki i programowania lub robotyki".

"Przygotowaliśmy dostosowane do wieku uczniów atrakcyjne zajęcia warsztatowe pobudzające twórcze myślenie i rozwijające umiejętności z zakresu IT" - dodaje rzeczniczka uczelni.

Warsztaty z informatyki wprowadzą dzieci i młodzież w świat algorytmów i programowania. Młodzież będzie m.in. uczyć się "myśleć tak, jak komputer", poznawać tajniki kodowania i sterowania przebiegiem programu. Z kolei warsztaty z robotyki obejmą m.in. - dla młodszych zabawę klockami LEGO, pobudzającą kreatywność i logiczne myślenie przy budowie robota, a dla starszych - pisanie gry na smartfona i wprowadzenie do świata internetu, w szczególności Internetu rzeczy (Internet of Things).

W związku z ograniczoną liczbą miejsc konieczna jest rezerwacja udziału w warsztatach na stronie projektu https://cmi.edu.pl. Zapisy przyjmowane są także na spotkanie informacyjne dla wszystkich zainteresowanych ubieganiem się o grant w ramach projektu CMI.

Grantobiorcami mogą zostać m.in. nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych, nauczyciele akademiccy, a także inne osoby dorosłe wykazujące predyspozycje do pracy z uzdolnioną młodzieżą. Maksymalna wnioskowana kwota grantu to 800 zł brutto/miesięcznie na prowadzenie jednego koła. Grant przyznawany jest na osiem miesięcy.

Więcej informacji nt. warsztatów i spotkania można znaleźć na stronie wydarzenia https://dniotwarte.eu/wydarzenia/wydarzenie/otworz-drzwi-do-cmi-politechnika-lodzka. (PAP)

szu/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022