Równość płci w edukacji

&quot;Zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest uczyć młodzież; wiemy, że jeszcze trudniej jest ją wychowywać&quot; - mówią autorki podręcznika genderowego<strong> &quot;Równa szkoła - edukacja wolna od dyskryminacji&quot; dr Ewa Majewska i Ewa Rutkowska oraz współautorki Anna Wołosik i Małgorzata Jonczy-Adamska.</strong> Publikacja ma stanowić kompendium wiedzy potrzebnej do edukacji na rzecz tolerancji, antydyskryminacji i równości płci.

Zdaniem autorek, ich sugestie mogą zostać wykorzystane nie tylko podczas zajęć wychowawczych, lekcji wiedzy o społeczeństwie, kulturze i literaturze, zajęć z historii, ale także na lekcjach wychowania fizycznego i w codziennym obcowaniu z młodzieżą.

Podręcznik podpowiada, jak podjąć próbę uwrażliwienia młodzieży na zakorzenione, a często nieuświadomione, stereotypy, przeświadczenia i wzorce społeczne. Wskazuje, jak można reagować, w szkole i poza nią, m. in. na wulgaryzmy, przemoc fizyczną i psychiczną, napastowanie seksualne, przejawy dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, pochodzenie.

Poradnik składa się z sześciu rozdziałów teoretycznych i trzech z zakresu metodologii prowadzenia ćwiczeń i zajęć. Uzupełnienie informacji stanowi zestawienie dobrych praktyk w zakresie projektów antydyskryminacyjnych, a także bibliografia i aneks prawny.

Tytuły poszczególnych rozdziałów: Płeć społeczno-kulturowa a płeć biologiczna, Dyskryminacja i uprzedzenia, Rynek pracy, Prawo, Sytuacja kobiet w Polsce, Europie i na świecie, Polityka i media, Wskazówki dla nauczycielek i nauczycieli o edukacji wolnej od dyskryminacji, Dobre praktyki, Propozycje ćwiczeń do wykorzystania podczas zajęć z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, Scenariusze lekcji "O stereotypach niestereotypowo" oraz "Przełam przemoc".

Publikacja została przesłana do współpracujących z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej instytucji, organizacji pozarządowych oraz jednostek edukacyjnych w całym kraju: Kuratoriów Oświaty, uczelni prowadzących kierunki pedagogiczne i Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli. Książka powstała dzięki finansowemu wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta.

Poradnik "Równa szkoła" powstał w ramach projektu "Lekcje genderowe, czyli równouprawnienie płci w pigułce", a jego autorki wchodzą w skład zespołu trenerskiego realizującego warsztaty dla nauczycielek w tym projekcie, przy wykorzystaniu wiadomości oraz metod opisanych w poradniku.

Dr Ewa Majewska, adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego jest feministką aktywistką, współredaktorką antologii tekstów z zakresu filozofii i krytyki społecznej. Działa m.in. w Fundacji Przeciw Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada" i w Fundacji Ośrodku Informacji Środowisk Kobiecych Ośka. Jej doktorat obroniony w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego (UW) dotyczył problematyki rodziny w filozofii społecznej.

Ewa Rutkowska ukończyła filozofię na UW i Szkołę Nauk Społecznych PAN. Jest trenerką samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt. Ekspertka "gender mainstreaming" UNDP Polska i UNDP Macedonia. Pracuje w Fundacji Feminoteka i Stowarzyszeniu OPTA, dla których prowadzi projekty z zakresu profilaktyki przemocy wobec kobiet.

Małgorzata Jonczy-Adamska jest psychologiem i pedagogiem. Prowadzi szkolenia z zakresu miękkich umiejętności społecznych oraz warsztaty równościowe i genderowe. Jest członkinią sieci trenerek/ów "gender mainstreaming" - wdrażania polityki równości płci, utworzonej w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Założyła portal "Śląska Strefa Gender" (www.gender.pl). Zarządzała projektami społecznymi w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Anna Wołosik to nauczycielka, feministka i aktywistka społeczna, autorka programów nauczania historii w szkole podstawowej i gimnazjum oraz serii podręczników zatytułowanych "Opowiem Ci ciekawą historię". Działała w Radzie Konsultacyjno-Programowej przy Pełnomocniku Rządu do spraw Równego Statutu Kobiet i Mężczyzn, skupiając się na zagadnieniach równości w edukacji. Założyła i prowadzi Stowarzyszenie "W stronę dziewcząt".

***

Spotkanie promujące podręcznik genderowy pt. "Równa szkoła - edukacja wolna od dyskryminacji" odbędzie się 24 kwietnia w Instytucie Spraw Publicznych w Warszawie. W ramach otwartej konferencji zorganizowana zostanie debata nt. edukacji na rzecz równości oraz warsztaty pracy z podręcznikiem, kierowane nie tylko do nauczycieli i nauczycielek, ale również do organizacji pozarządowych realizujących projekty antydyskryminacyjne oraz osób prowadzących edukację nieformalną. W debacie wezmą udział m.in. prof. Magdalena Środa, była Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, przedstawiciele resortów edukacji oraz pracy i polityki społecznej, a także sektora pozarządowego.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Uczyńska

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera