
<strong>Badania nad właściwościami białek tworzących soczewkę oka mogą doprowadzić do przełomu w leczeniu zaćmy - jednej z najczęstszych chorób zagrażających utrata wzroku. Zaćma (cataracta) to zmętnienie soczewki oka, które najpierw utrudnia, a później uniemożliwia widzenie</strong>. Zaćma pojawia się w jednym lub obu oczach u 40 procent osób po 75 roku życia. Obecnie leczenie polega na operacyjnym usunięciu soczewki i zastąpieniu jej sztuczną, zrobioną z odpowiedniego tworzywa sztucznego. Wobec związanych z tym kosztów w ubogich krajach wciąż jest około 20 milionów osób niewidomych z powodu zaćmy.
Badania nad zaćmą były do tej pory utrudnione - o ile mechaniczne i optyczne właściwości stosunkowo łatwo badać mając do dyspozycji całą soczewkę, to badania na jej biochemią wymagały dostępu do wnętrza, co sprawiało, że nie można było określić struktury białek przed i po powstaniu zaćmy,
Prof. Pierscionek współpracuje z kolegami z University of Texas w Arlington - nanotechnologiem prof. Wei Chenem oraz okulista i fizykiem prof. Ronem Schacharem. Zrozumienie zachodzących w soczewce zmian powinno pozwolić na opracowanie nieoperacyjnego leczenia zaćmy.
PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.