Chorobę Parkinsona można wyleczyć wykorzystując klonowanie terapeutyczne, na razie u myszy - <br />informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine".
Dzięki zastosowaniu tej metody klonowania można zminimalizować ryzyko odrzucenia przeszczepu przez organizm biorcy, ponieważ komórki macierzyste posiadają jego własny materiał genetyczny.
Lorenz Studer wraz z kolegami z Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku wykazali, że przy pomocy techniki klonowania terapeutycznego można leczyć chorobę Parkinsona u myszy. Wyhodowane komórki macierzyste zróżnicowali w neurony dopaminergiczne - komórki, które ulegają zniszczeniu u chorych na parkinsonizm.
U myszy, które otrzymały neurony wyhodowane z klonów ich własnych komórek zaobserwowano poprawę stanu zdrowia i złagodzenie objawów neurologicznych. Jeżeli neurony przeszczepiano myszom o innym zestawie genów, komórki były niszczone przez układ odpornościowy, a stan zwierząt nie poprawiał się.
Autorzy pracy podkreślają, że w ich badaniach po raz pierwszy udało się skutecznie zastosować komórki otrzymane w wyniku klonowania terapeutycznego w leczeniu tych zwierząt, od których uzyskano komórki do klonowania. Jednocześnie podkreślają, że metoda ta dzięki zastosowaniu klonów komórek biorcy redukuje znacznie ryzyko odrzucenia przeszczepu przez jego system immunologiczny. KDO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.