Powstała Polska Platforma Czystych Technologii Węglowych

Źródło: Vattenfall
Źródło: Vattenfall

<strong>Polska Platforma Czystych Technologii Węglowych, której zadaniem będą m.in. działania na rzecz wdrożenia w Polsce bezemisyjnych metod spalania węgla, powstała w Warszawie. Powołało ją 9 firm energetycznych.</strong> &quot;Aby sprostać wyzwaniom związanym z koniecznością ograniczenia emisji dwutlenku węgla, polska energetyka musi już dziś wpisać się w nurt rozwoju czystych technologii węglowych, rozwijanych w wielu krajach europejskich&quot; - ocenił Łukasz Zimnoch z uczestniczącej w powołaniu Platformy firmy Vattenfall.

Oprócz Vattenfalla, w ramach Platformy zamierzają współpracować także PGE Polska Grupa Energetyczna, Południowy Koncern Energetyczny, Elektrownia Kozienice, EDF Polska, Dalkia Polska, CEZ Polska, Electrabel Polska oraz Zespół Elektrowni Ostrołęka.

Pomysłodawcy tej inicjatywy podkreślają, że węgiel jest podstawowym paliwem, stosowanym w polskiej energetyce. Jego spalanie powoduje emisję dwutlenku węgla, a nadmierna emisja tego gazu to kluczowy czynnik wpływający na niekorzystnie zmiany klimatu. Wyzwaniem jest więc takie korzystanie z węgla, aby nie towarzyszyła mu emisja tego szkodliwego gazu.

Zdaniem Jacka Piekacza z Vattenfalla, w Polsce istnieje dziś wiele przeszkód we wdrażaniu czystych technologii węglowych. M.in. dlatego przedsiębiorstwa energetyczne postanowiły wspólnie działać w celu ich przezwyciężenia. "Wybudowanie pierwszej polskiej instalacji wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla będzie miarą naszego sukcesu - podkreślił Piekacz.

Taką instalację Vattenfall buduje w Niemczech, niedaleko polskiej granicy. Dwutlenek węgla ma być wychwytywany, skraplany i składowany np. pod ziemią. Także Polska Platforma CTW ma koncentrować się nie tylko na rozeznaniu technologii czystego węgla możliwych do wdrożenia w Polsce, ale także kwestiach dotyczących bezpiecznego transportu i składowania dwutlenku węgla w pokładach geologicznych.

Platforma ma także wspierać merytorycznie proces legislacyjny, dotyczący przeniesienia odpowiednich dyrektyw unijnych do polskiego prawa. Zamierza również informować społeczeństwo o wszelkich aspektach związanych z czystymi technologiami węglowymi, w tym o ich wpływie na środowisko.

Dokument powołujący Polską Platformę CTW podpisano w poniedziałek w Ministerstwie Gospodarki z inicjatywy Vattenfalla i Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych w UE. Projekty tego typu będą mogły liczyć na wsparcie z unijnych funduszy, przeznaczonych na badania i rozwój.

Wkrótce Platforma CTW zaprosi do współpracy inne zainteresowane przedsiębiorstwa oraz polskie instytuty naukowe. Zamierza współpracować z Komisją Europejską i Europejską Platformą Czystych Technologii Węglowych (ZEP). W projekt zaangażowany jest m.in. b. premier, obecnie eurodeputowany Jerzy Buzek - inicjator powołania Śląskiego Innowacyjnego Klastra Czystych Technologii Węglowych.

Według uczestniczącego w uroczystości powołania Platformy wiceministra gospodarki Dariusza Bogdana, inicjatywa ta może pomóc w rozwiązywaniu niektórych problemów, z jakimi boryka się polska energetyka.

"Pakiet energetyczno-klimatyczny UE zakłada radykalne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do 2020 r., a wdrażanie czystych technologii węglowych oraz składowanie CO2 są wciąż stosunkowo drogie. Dlatego tym istotniejsza jest ta inicjatywa" - mówił wiceminister, cytowany przez biuro prasowe resortu gospodarki. MAB

PAP - Nauka w Polsce

bz/tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Na zdjęciu prof. Monika Wilamowska-Zawłocka, dr inż. Gifty Sara Rolly, dr inż. Balanand Santhosh, studenci: Jakub Olszewski, Emilia Bielska i Kacper Chodziński. Fot. materiały prasowe Politechnika Gdańska

    Gdańsk/ Naukowcy z PG pracują nad bateriami wysokiej mocy

  • Fot. Adobe Stock

    EPO Patent Index 2024: z Polski prawie 700 na 200 tys. wniosków patentowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera