
<strong>Polska Platforma Czystych Technologii Węglowych, której zadaniem będą m.in. działania na rzecz wdrożenia w Polsce bezemisyjnych metod spalania węgla, powstała w Warszawie. Powołało ją 9 firm energetycznych.</strong> "Aby sprostać wyzwaniom związanym z koniecznością ograniczenia emisji dwutlenku węgla, polska energetyka musi już dziś wpisać się w nurt rozwoju czystych technologii węglowych, rozwijanych w wielu krajach europejskich" - ocenił Łukasz Zimnoch z uczestniczącej w powołaniu Platformy firmy Vattenfall.
Pomysłodawcy tej inicjatywy podkreślają, że węgiel jest podstawowym paliwem, stosowanym w polskiej energetyce. Jego spalanie powoduje emisję dwutlenku węgla, a nadmierna emisja tego gazu to kluczowy czynnik wpływający na niekorzystnie zmiany klimatu. Wyzwaniem jest więc takie korzystanie z węgla, aby nie towarzyszyła mu emisja tego szkodliwego gazu.
Zdaniem Jacka Piekacza z Vattenfalla, w Polsce istnieje dziś wiele przeszkód we wdrażaniu czystych technologii węglowych. M.in. dlatego przedsiębiorstwa energetyczne postanowiły wspólnie działać w celu ich przezwyciężenia. "Wybudowanie pierwszej polskiej instalacji wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla będzie miarą naszego sukcesu - podkreślił Piekacz.
Taką instalację Vattenfall buduje w Niemczech, niedaleko polskiej granicy. Dwutlenek węgla ma być wychwytywany, skraplany i składowany np. pod ziemią. Także Polska Platforma CTW ma koncentrować się nie tylko na rozeznaniu technologii czystego węgla możliwych do wdrożenia w Polsce, ale także kwestiach dotyczących bezpiecznego transportu i składowania dwutlenku węgla w pokładach geologicznych.
Platforma ma także wspierać merytorycznie proces legislacyjny, dotyczący przeniesienia odpowiednich dyrektyw unijnych do polskiego prawa. Zamierza również informować społeczeństwo o wszelkich aspektach związanych z czystymi technologiami węglowymi, w tym o ich wpływie na środowisko.
Dokument powołujący Polską Platformę CTW podpisano w poniedziałek w Ministerstwie Gospodarki z inicjatywy Vattenfalla i Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych w UE. Projekty tego typu będą mogły liczyć na wsparcie z unijnych funduszy, przeznaczonych na badania i rozwój.
Wkrótce Platforma CTW zaprosi do współpracy inne zainteresowane przedsiębiorstwa oraz polskie instytuty naukowe. Zamierza współpracować z Komisją Europejską i Europejską Platformą Czystych Technologii Węglowych (ZEP). W projekt zaangażowany jest m.in. b. premier, obecnie eurodeputowany Jerzy Buzek - inicjator powołania Śląskiego Innowacyjnego Klastra Czystych Technologii Węglowych.
Według uczestniczącego w uroczystości powołania Platformy wiceministra gospodarki Dariusza Bogdana, inicjatywa ta może pomóc w rozwiązywaniu niektórych problemów, z jakimi boryka się polska energetyka.
"Pakiet energetyczno-klimatyczny UE zakłada radykalne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do 2020 r., a wdrażanie czystych technologii węglowych oraz składowanie CO2 są wciąż stosunkowo drogie. Dlatego tym istotniejsza jest ta inicjatywa" - mówił wiceminister, cytowany przez biuro prasowe resortu gospodarki. MAB
PAP - Nauka w Polsce
bz/tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.