Nauka dla Społeczeństwa

10.12.2022
PL EN
23.10.2017 aktualizacja 23.10.2017

Zabytkowe sudańskie amfory na wino na wystawie w Poznaniu

Sudańskie amfory na wino. Fot. D. Bagińska Sudańskie amfory na wino. Fot. D. Bagińska

Amfory z terenu Sudanu, w których już ponad tysiąc lat temu przechowywano wino, można zobaczyć na czasowej wystawie w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu do 3 grudnia br.

Prezentowane na ekspozycji amfory, służące do transportu i przechowywania wina, pochodzą z warsztatów ceramicznych odkrytych na terenie Sudanu. Wszystkie znaleziono w czasie wykopalisk prowadzonych pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

W czasach, z których pochodzą prezentowane amfory - z okresu od VI do XIV w. n.e. - Sudanem władali królowie potężnego chrześcijańskiego królestwa Makurii, które istniało między II a V kataraktą nilową. Przez kilka wieków sięgało ono nawet dalej na północ, niemal po współczesny Asuan. To władcy królestwa Makurii powstrzymali arabski podbój, który zatrzymał się w Egipcie.

"Wystawa przedstawia historię uprawy winnej latorośli w starożytnej Nubii, czyli w Sudanie, funkcjonowanie tłoczni wina, produkcję lokalnych amfor na wino oraz wymianę handlową i transport amfor z winem, z terenów położonych nad Morzem Śródziemnym do Nubii od II w. p.n.e. do XIV wieku n.e." - powiedziała PAP kuratorka wystawy, dr Dobiesława Bagińska.

Obecnie Sudan kojarzony jest głównie z pustynią, ale archeolodzy w czasie wieloletnich badań odkryli w tym kraju kilkanaście tłoczni wina. Mimo, że są od siebie niejednokrotnie bardzo oddalone, to ich kształt jest zbliżony do siebie - składały się one z trzech basenów, rozmieszczonych w sekwencji kaskadowej: górnego basenu (tłoczni), środkowego basenu (osadowego) i dolnego basenu (fermentacyjnego). W sąsiedztwie niektórych nubijskich tłoczni odkryto nawet tawerny - gospody. W ich wnętrzu znajdowały się ławy do siedzenia i leżenia, w pobliżu ław były małe stoły i nisze na wino.

W czasach poprzedzających podbój arabski z dużych obszarów Bliskiego Wschodu do Nubii docierało wino nawet z tak oddalonych krain jak Azja Mniejsza, Palestyna czy Cypr - świadczą o tym odkrywane przez archeologów amfory.

Jak wyjaśniła PAP dr Bagińska, uważa się, że greccy, a następnie rzymscy handlarze, którzy penetrowali wraz z wojskiem Nubię, przekazali lokalnej ludności tajniki sposobu uprawy winorośli i jej przetwarzania w drogocenny trunek - wino. Obecnie w Nubii sudańskiej nadal uprawia się winną latorośl, jako pnącze ozdobne oraz dla pozyskania słodkich owoców, jednak na mniejszą skalę niż w starożytności.

Wystawa "Wino w starożytnym Sudanie" będzie czynna w poznańskim Muzeum Archeologicznym do 3 grudnia br.

PAP - Nauka w Polsce

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022