Walenie tworzą skomplikowane struktury społeczne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wieloryby i delfiny pod wieloma względami przypominają ludzi – żyją w zorganizowanych grupach społecznych, nawiązują bliskie relacje interpersonalne, rozmawiają ze sobą, a nawet posługują się kilkoma regionalnymi dialektami – czytamy na łamach „Nature Ecology & Evolution”.

Zdaniem badaczy z kilku międzynarodowych instytucji naukowych, m.in. Uniwersytetu w Manchesterze (W. Brytania), Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (Kanada), czy Uniwersytetu Stanforda (USA), zdolność do tworzenia kultury i rozbudowanych struktur społecznych jest u waleni związana z wielkością i encefalizacją (rozwojem wyższych ośrodków nerwowych) mózgu.

Specjaliści rejestrowali zachowania społeczne wśród 90 gatunków delfinów, wielorybów i morświnów. Zaobserwowali wiele podobieństw pomiędzy funkcjonowaniem tych zwierząt a aktywnością charakterystyczną dla ssaków z rzędu naczelnych, w tym ludzi.

Stwierdzili na przykład, że walenie są zdolne do zawiązywania sojuszy międzyosobniczych, przekazywania innym wiedzy na temat technik polowania i posługiwania się narzędziami, kooperacji podczas zdobywania pożywienia, komunikowania się ze sobą za pomocą skomplikowanych wokalizacji obejmujących różne dialekty, używania imion, współpracy z przedstawicielami innych gatunków, dzielenia się opieką nad młodymi i zabawy w grupie.

„Zdolność do tworzenia i kultywowania związków społecznych pozwoliła ludziom na skolonizowanie prawie każdego ekosystemu i środowiska na naszej planecie. Wieloryby i delfiny, które również posiadają wyjątkowo duże i anatomicznie zróżnicowane mózgi, zbudowały podobną kulturę w wodzie” – mówi dr Susanne Shultz, współautorka badania.

„Walenie przejawiają wiele złożonych zachowań społecznych, przypominających te obserwowane u ludzi i innych naczelnych. Zwierzęta te posiadają jednak inną od naszej strukturę mózgu, przez co niektórzy badacze kwestionują ich umiejętności poznawcze i społeczne. Uważam, że nasze badanie pokazuje, iż nie w tym rzecz. Rodzi natomiast pytanie: jak różne wzorce struktury mózgu u różnych gatunków mogły dać początek podobnym zachowaniom społecznym i poznawczym” – zastanawia się inny badacz dr Kieran Fox.

O szczegółach przedsięwzięcia można przeczytać na stronie: https://www.nature.com/articles/s41559-017-0336-y

(PAP)

ooo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Adobe Stock

    Akcja: autoryzacja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera