Mechatronika na AGH z amerykańską akredytacją ABET

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Amerykańską akredytację ABET otrzymał Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej. Corocznie o jej uzyskanie stara się kilka tysięcy uczelni technicznych z całego świata. Posiadają ją m.in. wydziały MIT i Stanford.

Kierunek Inżynieria Mechatroniczna na poziomie inżynierskim i magisterskim otrzymał akredytację ABET jako pierwszy w Polsce i jeden z niewielu w Europie. Wyróżniony program magisterski to jedyna na świecie inżynieria mechatroniczna w języku angielskim z tym prestiżowym certyfikatem.

Studia pierwszego stopnia otrzymały certyfikat na dwa lata, a drugiego stopnia na sześć lat, czyli na najdłuższy możliwy okres akredytowania.

"Liczymy, że w perspektywie kilku lat ta akredytacja przyniesie korzyści dla wydziału w postaci studentów zagranicznych chcących u nas zdobywać wiedzę. Najwięcej zyskają jednak absolwenci, których dyplom będzie rozpoznawalny przez pracodawców amerykańskich" – mówi prof. Antoni Kalukiewicz, dziekan wyróżnionego wydziału. Według niego ogromne zasługi w uzyskaniu tego prestiżowego certyfikatu ma koordynator ds. ABET dr Krzysztof Mendrok.

Uczelnia przez dwa lata przedstawiała komisji oceniającej raporty dotyczące funkcjonowania kierunku, zasad studiowania, programu studiów czy losów absolwentów. Przedstawiciele ABET wizytowali AGH w 2016 r. Uczestniczyli między innymi

w zajęciach prowadzonych w języku angielskim, rozmawiali ze studentami oraz pracownikami kierunku, a także oceniali zgromadzoną na wydziale dokumentację, w tym prace dyplomowe oraz prowadzone projekty.

O przyznaniu certyfikatu zdecydowało m.in. to, że członkowie licznych organizacji studenckich startują w międzynarodowych konkursach naukowych odnosząc sukcesy, jak np. zespół AGH Space Systems. Doceniono też praktyczny wymiar studiów anglojęzycznych.

Obecnie rekomendacją organizacji ABET może poszczycić się 3709 kierunków na 752 uczelniach w 30 krajach. Nad oceną akredytowanych kierunków pracuje ponad 2200 ekspertów z przemysłu, szkolnictwa wyższego i instytucji rządowych w Stanach Zjednoczonych. Akredytację ABET otrzymały m.in. wydziały Massachusetts Institute of Technology oraz University of Stanford. Ma ona bardzo duże znaczenie u pracodawców, więc cenią ją studenci, którzy planują pracować w USA.

Więcej na temat akredytacji na stronie http://www.abet.org/

Nauka w Polsce

kol/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nie lekceważmy popularyzacji

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera