Muzyka czyni męskie twarze bardziej atrakcyjnymi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kobiety lepiej oceniają zdjęcia męskich twarzy, jeśli wcześniej słuchały muzyki - wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Uniwersytetu w Innsbrucku opublikowanych w piśmie "PLOS ONE".

Podczas eksperymentu uczestnikom prezentowano fragmenty muzyki instrumentalnej o różnym zabarwieniu emocjonalnym, a następnie pokazywano zdjęcia twarzy przedstawicieli lub przedstawicielek płci przeciwnej o neutralnej mimice. Zadaniem uczestników była ocena atrakcyjności twarzy w określonej skali oraz odpowiedź na pytanie, czy umówiliby się z tą osoba na randkę. W przypadku testu kontrolnego zdjęcia prezentowano bez muzyki.

W badaniach wzięły udział trzy grupy: 32 kobiety w czasie dni płodnych, 32 kobiety w niepłodnej fazie cyklu oraz 32 mężczyzn. W obrębie grup preferencje muzyczne były podobne.

Okazało się, że niezależnie od fazy cyklu kobiety uważały męskie twarze za bardziej atrakcyjne i godne randki, jeśli wcześniej słyszały muzykę, zwłaszcza niosącą duży ładunek emocjonalny. Podobnej zależności nie zaobserwowano w przypadku mężczyzn.

Wyniki te sugerują, że muzyka może wpływać pozytywnie na percepcję twarzy. Może to być związane z przeniesieniem podekscytowania wywołanego przez pierwszy bodziec na drugi, który następuje bezpośrednio po nim - zauważa autor badań Helmut Leder, dodając, że podczas kolejnych eksperymentów analizowany będzie wpływ muzyki na postrzeganie atrakcyjności w realnym kontekście społecznym.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nie lekceważmy popularyzacji

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera