Wsparcie psychiczne w chemioterapii przedłuża życie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przeżycie osoby chorej na raka może zależeć nie tylko od zaordynowanej chemioterapii, ale również od tego, w otoczeniu jakich osób jest ona podawana – wynika z badań opublikowanych przez „Network Science”.

Dr Jeff Lienert z U.S. National Human Genome Research Institute analizował prawie 4,7 tys. osób, które z powodu nowotworów w latach 2000-2009 były w Wielkiej Brytanii leczone chemioterapią dożylną. Okazało się, że osoby, które przebywały w czasie podawania leków z pacjentami, którzy przeżyli co najmniej 5 lat od wykrycia nowotworu, również częściej żyły tak długo.

Różnica w przeżywalności chorych w zależności od otaczających osób nie jest duża. Z badań wynika, że 78 proc. pacjentów, którzy otrzymywali chemioterapię wraz z chorymi, którzy przeżyli nie więcej niż 5 lat - żyło tak samo długo, czyli nie dłużej niż 5 lat.

Wśród pacjentów, którzy otrzymywali leki wraz z chorymi, którzy żyli dłużej, bo co najmniej 5 lat, odsetek zgonów w okresie pięcioletnim był nieco mniejszy i nie przekraczał 68 proc. Wśród chorych, którym podawano chemioterapię w odosobnieniu, 69,5 proc. żyło nie więcej niż pięć lat.

Na przeżycia chorych mogą zatem wpływać czynniki pozamedyczne, takie jak otoczenie ludzi, z którymi oni przebywają. Chemioterapia dożylna może być podawana przez wiele godzin pompami infuzyjnymi. Pacjenci często przebywają wtedy razem, bo leczenie trwa kilka tygodni, a potem jest powtarzane w kolejnych cyklach.

Dr Lienert wraz ze swym zespołem uważa, że inni chorzy mogą wpływać na stan psychiczny leczonych pacjentów, tym bardziej, że często ze sobą rozmawiają. Nie można jednak wykluczyć, że przeżycia chorych zależą również od nastawienia pielęgniarek do chorych. Te, które są bardziej przyjazne i optymistyczne, mogą lepiej motywować chorych do walki z chorobą.

Na oddziałach onkologicznych – uważają autorzy badań - ogromną rolę mogą pełnić ochotnicy, którzy od wielu lat zmagają się z chorobą i chcą wspierać innych poddawanych terapii pacjentów. Bardzo ważne jest też wsparcie najbliższej rodziny oraz przyjaciół. (PAP)

zbw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nie lekceważmy popularyzacji

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera