Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
28.07.2017 aktualizacja 28.07.2017

Antybiotyki szkodzą środowisku - potwierdzono to kolejny raz

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przedostające się do naturalnego środowiska antybiotyki szkodzą mikroorganizmom, od których zależy jego dobry stan - wynika z przeglądowego artykułu na łamach „Microchemical Journal”.

"Ilości antybiotyków w naturalnym środowisku są bardzo, bardzo małe - zwykle rządu nanogramów na litr” – wyjaśnia dr Paola Grenni z włoskiego National Research Council\'s Water Research Institute. "Ale antybiotyki i inne leki mogą wywierać wpływ nawet w małych stężeniach”.

Artykuł opublikowany przez dr Grenni wraz z dr Valerią Anconą i dr Anną Barra Caracciolo zwraca uwagę na powszechnie stosowane antybiotyki oraz ich aktywne składniki. Niektóre z tych leków są stosowane w leczeniu ludzi, wiele innych – jako leki weterynaryjne dla zwierząt gospodarskich, w tym bydła, świń i drobiu. Szczególnie długo utrzymują się w środowisku antybiotyki z grupy makrolidów.

Kiedy ludzie lub zwierzęta przyjmują antybiotyki, ich organizmy metabolizują tylko część przyjętej dawki. Reszta jest wydalana i trafia do ścieków. Ponieważ oczyszczalnie nie zostały zaprojektowane w celu całkowitego usunięcia antybiotyków czy innych związków farmaceutycznych, wiele z nich trafia do naturalnego środowiska, w którym mogą się akumulować i szkodzić mikroorganizmom. Skutki nie zostały jeszcze dokładnie zbadane.

Jak podkreśla dr Grenni, jest to poważny problem, ponieważ wiele występujących w środowisku gatunków mikroorganizmów jest pożytecznych, odgrywając ważną role w naturalnych cyklach dotyczących węgla, azotu czy fosforu, a także procesach wpływających na klimat. Niektóre potrafią również rozkładać zanieczyszczenia organiczne – na przykład pestycydy.

"W tej dziedzinie pracuje tylko kilku badaczy, ale jest ona bardzo ważna"- podkreśla dr Grenni. "Musimy znać różne cząsteczki, z których normalnie korzystamy oraz ich występowanie w środowisku i jego skutki. Potrzebujemy więcej badań w tej dziedzinie".

Ważne są także podejmowane przez poszczególne kraje działania w celu zmniejszenia niepotrzebnego stosowania antybiotyków i uwalniania tych antybiotyków, które są niezbędne – do środowiska. Chodzi zwłaszcza o odpowiednie oczyszczanie ścieków. Pomóc mogą także członkowie społeczeństwa - stosując antybiotyki tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne oraz skutecznie usuwając przeterminowane leki (należy zanieść je do apteki, która przekaże zabrane odpady do utylizacji). (PAP)

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024