Mózg ważki przewiduje ruch ofiary

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Badacze z Australii i Szwecji odkryli mechanizm, dzięki któremu ważki polują skutecznie - potrafią przewidzieć drogę poruszania się swoich ofiar. Pozyskane dane mogą znaleźć zastosowanie m.in. w pracach nad bionicznym okiem - informuje pismo "eLife".

Zespół naukowców z australijskiego University of Adelaide oraz szwedzkiego Uniwersytetu w Lund badał ważki z rodziny Hemicordulia. Okazało się, że w mózgach tych owadów znajdują się neurony, które umożliwiają skoncentrowanie się na obiekcie małych rozmiarów, poruszającym się w zróżnicowanym otoczeniu. To ułatwia owadom śledzenie i chwytanie ofiary.

"Komórki nerwowe ważki są w stanie selekcjonować pojedynczy cel w całej masie odbieranych przez mózg bodźców wizualnych, takich jak ruch innego owada, a także przewidywać kierunek jego ruchu i przyszłe położenie" - mówi prof. David O\'Carroll z Uniwersytetu w Lund.

"Innymi słowy, ważka funkcjonuje w tym zakresie bardzo podobnie do człowieka, który obserwuje piłkę w ruchu. Pomimo potężnych różnic w stopniu rozwoju mózgu, ewolucja wyposażyła tego owada w mechanizmy pozwalające na zaawansowane przetwarzanie informacji wizualnych, które zazwyczaj obserwowane są jedynie u ssaków" - dodaje badacz.

Naukowcy liczą na to, że nowa wiedza może w przyszłości zostać zastosowana w pracach nad pojazdami samosterującymi czy bionicznymi oczami. (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nie lekceważmy popularyzacji

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera