Podmorskie wulkany zwiększają poziom CO2 w atmosferze

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Podczas wejścia w zlodowacenie ok. 80 tys. lat temu globalne temperatury spadły, a mimo tego poziom dwutlenku węgla w atmosferze pozostał stały - w wyniku aktywności podmorskich wulkanów – piszą naukowcy na łamach „Nature Communications”.

Jak dowodzą naukowcy, opadający poziom oceanów mógł doprowadzić do zwiększonej aktywności podmorskich wulkanów, a przez to spowodować zwiększoną emisję CO2.

W ewolucji klimatu na Ziemi można zaobserwować pewne regularności. Jedna z nich jest taka, że średnia ziemska temperatura idzie w parze z poziomem dwutlenku węgla. Jeśli temperatura spada, poziom CO2 jest również niższy, i na odwrót. Zachodzą jednak wyjątki.

Okazało się bowiem, że np. 80 tys. lat temu średnia temperatura na Ziemi obniżyła się, a mimo to poziom CO2 pozostał na w miarę stałym poziomie przez kilka tys. lat.

Jak dowodzą naukowcy z międzynarodowego zespołu, przyczyną mógł być wzrost aktywności wulkanicznej w oceanach. Ze względu na opadanie poziomu wód, zmniejszało się ciśnienie wywieranej przez wodę, a przed to zwiększyło się wydobycie lawy i emisja dwutlenku węgla z podmorskich wulkanów. (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.04.2024.  EPA/Gustavo Amador

    Naukowcy: monitoring zanieczyszczeń po pożarach zbyt słaby

  • Fot. Adobe Stock

    Robot-rolnik, robot-pszczoła

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera