
Wystarcza zwykła, codzienna konwersacja, aby fale mózgowe dwóch osób zaczęły się ze sobą zgadzać. Dzięki temu lepiej komunikujemy się z innymi.
W eksperymencie opisanym na łamach „Scientific Reports” naukowcy z Baskijskiego Centrum Badań Percepcji, Mózgu i Języka sprawdzili jak pracują mózgi ludzi, którzy prowadzą między sobą rozmowę.
W tym celu prowadzili badanie elektroencefalograficzne mózgów (EEG) par nieznających się osób tej samej płci. Uczestnicy doświadczenia rozmawiali w tym czasie ze sobą oddzieleni zasłoną. Rozmowa dotyczyła ogólnych tematów, a każdy z ochotników czasem mówił, a innym razem słuchał.
Okazuje się, że nawet w trakcie zwyczajnej rozmowy mózgi jej uczestników zaczynają pracować zgodnie. Jak tłumaczą naukowcy, rejestrowane przez EEG fale mózgowe dwóch osób upodabniały się do siebie, tworząc pewnego rodzaju „połączenie”.
„Mamy do czynienia z międzymózgową komunikacją, która wykracza poza język i stanowi kluczowy czynnik w interpersonalnych relacjach i rozumieniu języka” - mówi jeden z badaczy dr Jon Andoni Duñabeitia.
Odkryta synchronizacja może pomóc w badaniu komunikacji międzyludzkiej z punktu widzenia różnych dziedzin. Autorzy badania twierdzą, że dzięki niej można będzie lepiej zrozumieć zjawiska z zakresu psychologii, psychiatrii, socjologii czy edukacji. Daje ona na przykład nowe narzędzie do badania zaburzeń komunikacji i pracy nad jej poprawą.
Naukowcy już myślą o dalszych eksperymentach. „Wykazanie istnienia neuronalnej synchroniczności między dwiema osobami zaangażowanymi w rozmowę to dopiero pierwszy krok” - twierdzi współautor doświadczenia dr Alejandro Pérez. W następnym etapie naukowiec ze swoimi współpracownikami chce sprawdzić, czy dostrojenie mózgów pojawia się także w czasie rozmowy w obcym języku. (PAP)
mat/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.