Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
22.07.2017 aktualizacja 22.07.2017

Na świecie powstało już ponad 9.1 mld ton plastiku, większość trafiła na śmietniki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Od lat 50., czyli momentu, w którym ruszyła masowa technologia produkcji tworzyw sztucznych, wyprodukowano ich łącznie ponad 9,1 mld ton. Większość trafiła na wysypiska i do środowiska - wynika z globalnych analiz przedstawionych w "Science Advances".

W ostatnich dekadach produkcja tworzyw sztucznych na świecie gwałtownie przyspiesza, przekraczając pod względem skali produkcję innych rodzajów materiałów wytwarzanych przez człowieka. Brakowało jednak dokładnej informacji o tym, co dzieje się później z produkowanymi masowo tworzywami sztucznymi: jaką ich część poddaje się recyklingowi, jaką - spala, a jaka trafia na wysypiska.

Wiedza na ten temat może pomóc w opracowaniu lepszych rozwiązań problemów związanych z wielką skalą produkcji i wykorzystania plastików na świecie - zaznaczają autorzy analiz, naukowcy z trzech amerykańskich uczelni (University of California, Santa Barbara w Santa Barbara, University of Georgia w Athens) i organizacji Sea Education Association w Woods Hole.

Większość wytwarzanego na świecie plastiku przeznaczona jest do produkcji opakowań. Rynek ten rośnie w miarę, jak opakowania wielorazowe wypierane są przez ich odpowiedniki jednorazowego użytku.

W efekcie udział plastików w odpadach komunalnych zwiększył się: od poniżej jednego procenta w roku 1960 - do ponad 10 proc. w 2005 r. (dane te dotyczą krajów i średnim i wysokim dochodzie narodowym). Obecnie plastikowe śmieci dryfują we wszystkich morzach i oceanach Ziemi.

Te same właściwości, dzięki którym tworzywa sztuczne są tak przydatne (np. ich trwałość) - sprawiają jednak, że trudno się one rozkładają - podkreślają autorzy publikacji.

Jak donoszą, na rok 2015 spośród wyprodukowanych wcześniej niemal 7 mld ton plastikowych odpadków, przetworzono zaledwie 9 proc., 12 proc - spalono, a 79 proc. trafiło na wysypiska śmieci i do środowiska.

Autorzy analiz zauważają, że jeśli recykling tworzyw sztucznych nie będzie oznaczał jednoczesnego zmniejszenia skali produkcji - to nie pomoże on rozwiązać problemu wyrzucania plastików, a jedynie odwlec go w czasie. Spalanie plastiku również nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż nie jest obojętne dla środowiska i zdrowia ludzi.

Co więcej, żadne z najbardziej popularnych dziś tworzyw sztucznych nie jest biodegradowalne - co w praktyce oznacza, że wyrzucane plastiki kumulują się w środowisku, zamiast rozkładać. Jeśli obecne trendy utrzymają się, wówczas - zdaniem naukowców - do 2050 r. w środowisku i na wysypiskach będzie zalegać ponad 13 mld ton plastikowych odpadów. (PAP)

zan/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023