Przed ICE Kraków demonstracje ws. Puszczy Białowieskiej

Przed Centrum Kongresowym ICE Kraków, w którym obraduje Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, we wtorek demonstrowali zarówno obrońcy Puszczy Białowieskiej jak i leśnicy i zwolennicy ministra Jana Szyszki.

Ekolodzy rozwinęli baner ze zdjęciem drzew wyciętych w puszczy. Leśnicy przyszli natomiast z flagami Solidarności i transparentami, na których napisano m.in. „Nie zostawiaj kornika w lesie, bo las tego nie zniesie”, „Szyszko = Równowaga w lesie i przyrodzie”.

Uczestnicy demonstracji popierającej działania leśników gwizdali i przekrzykiwali wystąpienia ekologów. Ci z kolei wzywali do tego, by mogli zaprezentować w spokoju swoje stanowisko.

"Protestujemy przeciwko kłamstwom ekologów na temat Puszy Białowieskiej i działań leśników" - powiedział PAP organizator manifestacji leśników i zwolenników ministra Jana Szyszki, Ryszard Majdzik.

"Nasza manifestacja ma na celu pokazanie, że polskie społeczeństwo chce ochrony Puszczy Białowieskiej, chce wyprowadzenia harwesterów czyli ciężkiego sprzętu, który w drastyczny sposób wycina puszczę" - mówił dziennikarzom Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Protestujących wspierali ekolodzy m.in. z Czech, Słowacji, Chorwacji, Rumunii.

Ekologów popierali naukowcy oraz artyści m.in. Grzegorz Turnau. "Przyszedłem zaśpiewać tu kilka piosenek, bo poprosił mnie o to Adam Wajrak, a wszystko to, co on robi wydaje mi się szalenie wiarygodne" – powiedział Turnau. Dodał, że spędził w Puszczy Białowieskiej kilka miesięcy. "Poznałem to środowisko i trochę las i uważam, że jest to jedno z najcenniejszym miejsc, jakie mamy. Rzeczą straszną jest tak masowa i tak pozbawiona jakiekolwiek uzasadnienia wycinka puszczy" – dodał Turnau.

Komitet Światowego Dziedzictwa będzie zajmował się sprawą Puszczy Białowieskiej w środę rano w części obrad poświęconej przeglądowi stanu zachowania 99 obiektów, które są na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nie jest przewidziana dyskusja delegatów na temat puszczy. Zgodnie z przygotowaną wcześniej rekomendacją Komitet ma podjąć decyzję o ponownym wysłaniu do Białowieży ekspertów, wezwać do natychmiastowego zaprzestania wycinki, a dyskusja o stanie jej zachowania i ochrony ma zostać przełożona na kolejną sesję w 2018 r. (PAP)

wos/ agz/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Myszarka polna. Źródło: Rafał Stryjek

    Myszy na lodzie: Temperatura mysich ogonów może spaść zimą poniżej zera

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w projekcie tworzenia europejskiej bazy danych genetycznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera