Olej kokosowy nie jest zdrowszy od masła i smalcu

Zawierający dużo tłuszczów nasyconych olej kokosowy jest co najmniej równie niezdrowy co smalec, tłuszcz wołowy i masło - ogłosiła American Heart Association (AHA).

Tłuszcze zwierzęce, takie jak smalec wieprzowy, generalnie rzecz biorąc uważane są za „niezdrowe”. Za dużo zdrowszą alternatywę uchodzą oleje roślinne - jak oliwa z oliwek czy olej słonecznikowy. Decydująca różnica między nimi dotyczy zawartości tłuszczów nasyconych, które zwiększają poziom „złego” cholesterolu (LDL) we krwi. LDL sprzyja miażdżycy, zwiększając ryzyko chorób serca oraz udaru mózgu.

Choć olej kokosowy często sprzedawany jest, jako „zdrowa żywność”, to zawarte w nim tłuszcze nienasycone mogą podnosić poziom „złego” cholesterolu.

Według danych American Heart Association 82 proc. tłuszczu w oleju kokosowym stanowią tłuszcze nasycone. To więcej niż w maśle (63 proc.), wołowinie (50 proc.) i smalcu wieprzowym (39 proc.). Eksperci AHA sugerują zastępowanie tłuszczów nasyconych oliwą z oliwek, olejem słonecznikowym oraz opartymi na nich tłuszczami do smarowania. Jak sugerują badania, taka zamiana może być równie skuteczna, co przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu.

Maksymalna zalecana dzienna dawka tłuszczów nasyconych to 30 gramów w przypadku mężczyzn, a 20 w przypadku kobiet. Wiele gotowych produktów ma na etykiecie informacje o zawartości tych tłuszczów.

Z drugiej strony zbytnie ograniczenie spożycia tłuszczów także nie jest zalecane – pewna ich ilość jest niezbędna. Dzięki nim możemy przyswajać rozpuszczalne w tłuszczach witaminy – A, D, E, i K.

Dietetycy zalecają tłuste pokarmy takie jak awokado, tłuste ryby, orzechy i ziarna zamiast ciast i ciasteczek, czekolady i tłustego mięsa. Dobrze jest wycinać z mięsa tłuszcz i usuwać skórę przed pieczeniem lub gotowaniem. Kanapki nie zawsze muszą zawierać masło- zwłaszcza, gdy ich zawartość nie jest sucha. (PAP)

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

  • Fot. Adobe Stock

    Badania minimózgów pozwalają lepiej zrozumieć niektóre choroby

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera