Wolontariat chroni przed demencją

Zaangażowanie w nieodpłatną pomoc na rzecz innych zmniejsza ryzyko rozwoju demencji u seniorów - wynika z badań opublikowanych w piśmie "PLOS One".

Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Calgary przeprowadzili badania wśród ponad tysiąca Szwedów, którzy przeszli na emeryturę w 2010 roku. Funkcje poznawcze badane były co dwa lata (m.in. testy na pomięć, zdolność koncentracji, podejmowanie decyzji).

Seniorów podzielono na trzy grupy. Pierwsza udzielała się jako wolontariusze często (co najmniej raz w tygodniu), działając na rzecz lokalnych społeczności. Druga grupa robiła to sporadyczne, a trzecia wcale.

Okazało się, że w przypadku seniorów, którzy regularnie - przez co najmniej jedną godzinę w tygodniu - byli zaangażowani w wolontariat ryzyko rozwoju demencji było 2,44-krotnie niższe niż w przypadku ich rówieśników, którzy nie angażowali się w taką działalność. U osób, które działały jako wolontariusze jedynie od czasu do czasu również nie zaobserwowano korzyści w zakresie funkcji poznawczych.

"Regularny wolontariat zaczynamy w końcu postrzegać jako pracę, która nie tylko korzystnie wpływa na psychikę, ale także sprawia, że dzień ma strukturę, tak jak w czasach, gdy należało wstać o 7:00 rano i być w pracy o 08:30. Zapewnia kontakt z ludźmi innymi niż rodzina oraz status w społeczeństwie podobny do tego, jaki daje stanowisko pracy. Sprawia, że czujemy znaczenie naszej pomocy dla społeczeństwa. Jest też aspekt istotny dla zdrowia fizycznego, jak chociażby to, że należy przejść z domu do miejsca, w którym wykonywany jest wolontariat" - mówi autor badań dr Yannick Griep.(PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera