Trzy polskie zespoły w mistrzostwach świata w programowaniu zespołowym

Zespoły programistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego i Wrocławskiego wezmą udział w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC), które odbędą się między 20 a 26 maja w Stanach Zjednoczonych. Polacy będą rywalizowali ze 130 drużynami z całego świata.

ACM International Collegiate Programming Contest, czyli Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym, odbędą się w Rapid City w Stanach Zjednoczonych między 20 a 26 maja. To najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs informatyczny na świecie, skierowany do studentów.

W zawodach weźmie udział 130 drużyn z całego świata, wyłonionych w drodze eliminacji. Uczestników wyłoniono spośród ponad 50 tys. studentów, z prawie 3 tys. uczelni ze 103 krajów.

Wśród uczestników znajdą się trzy zespoły z Polski. W zespole "Jagiellonian" z Uniwersytetu Jagiellońskiego znaleźli się: Vladyslav Hlembotskyi, Krzysztof Maziarz i Michał Zając, kierowani przez dr hab. Pawła Idziaka. Drużynę "Warsaw Eagles" z Uniwersytetu Warszawskiego będą stanowili: Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz i Marek Sokołowski pod kierownictwem prof. Jana Madeya. Zespół UWr1 z Uniwersytetu Wrocławskiego stanowią: Michał Łowicki, Paweł Michalak i Tomasz Syposz. Drużyną pokieruje prof. Krzysztof Loryś.

Każda trzyosobowa drużyna podczas zawodów ma do dyspozycji jeden komputer, a do rozwiązania kilkanaście zadań. Czas na ich rozwiązanie to pięć godzin. Wygra ten zespół, który rozwiąże najwięcej zadań. Przy równej liczbie rozwiązanych zadań wyższe miejsce zajmie ta drużyna, która rozwiąże je szybciej. W mistrzostwach przyznawane są po cztery medale złote, po cztery srebrne i po cztery brązowe.

Zawody organizuje Association for Computing Machinery - międzynarodowe stowarzyszenie informatyków, skupiające ponad 80 tys. członków, zarówno naukowców, jak i informatyków-praktyków. Polska po raz pierwszy uczestniczyła w konkursie w 1994 roku. Nasze drużyny zwyciężyły w konkursie dwukrotnie: w 2003 roku w Beverly Hills (USA) i 2007 roku w Tokio. Za każdym razem byli to informatycy Uniwersytetu Warszawskiego. W 2012 roku światowy finał zawodów zorganizowano w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Krzysztof Książek laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera