Miłośnicy przyrody pomogą w tworzeniu nowego Atlasu ptaków lęgowych Europy

Wszyscy pasjonaci ornitologii mogą przyczynić się do wydania nowego Atlasu ptaków lęgowych Europy. Wystarczy, że przekażą dane o zaobserwowanych gniazdujących gatunkach ptaków. Dzięki Atlasowi poznamy rozmieszczenie i liczebność lęgowych gatunków ptaków w Europie w latach 2013-2017.

Do zgłaszania zaobserwowanych gniazdujących ptaków zachęca Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), które zajmuje się gromadzeniem danych w Polsce. Informacje o gniazdujących gatunkach można przekazywać m.in. za pomocą portalu do notowania obserwacji ptaków www.ornitho.pl.

Ważnym uzupełnieniem Atlasu mogą być nawet wpisy o gniazdujących na naszych podwórkach bocianach białych lub sikorach bogatkach karmiących pisklęta w budce. Specjaliści mogą przekazać cenne obserwacje gatunków rzadkich i trudnych do wykrycia, dlatego warto poświęcić więcej czasu na poszukiwanie nowych stanowisk lęgowych w swojej okolicy.

"Nowe wydanie Atlasu ptaków lęgowych Europy (EBBA2) to międzynarodowy projekt, dzięki któremu poznamy aktualne rozmieszczenie oraz liczebność wszystkich lęgowych gatunków ptaków we wszystkich krajach Europy w latach 2013-2017" - informuje OTOP w przesłanym PAP komunikacie.

Pierwsza edycja Atlasu ptaków lęgowych Europy ukazała się 20 lat temu. Obecnie, po raz drugi w historii Europy, podejmowana jest próba kompleksowej oceny rozmieszczenia i liczebności wszystkich lęgowych gatunków ptaków na kontynencie, a także analiza zmian tych parametrów w ostatnich 20-30 latach. "Ma to szczególne znaczenie w obliczu trwających, głębokich zmian w sposobie użytkowania terenu, dewastacji wielu typów siedlisk czy wzrastającej populacji ludzi i związanej z tym antropopresji. Oprócz waloru naukowego i faunistycznego, dane zaprezentowane w Atlasie mogą mieć również znaczenie dla starań o efektywniejszą ochronę ptaków w Europie" - informuje OTOP w przesłanym PAP komunikacie.

Projekt zbierania danych do Atlasu w Europie koordynuje EBCC (European Bird Census Council) przy wsparciu organizacji krajowych realizujących projekt w poszczególnych państwach.

„Zbieranie danych do Atlasu to typowy przykład wykorzystania nauki obywatelskiej (ang. citizen science). Informacje przekazywane przez obserwatorów są bardzo cenne, ponieważ wiedza o aktualnym rozmieszczeniu i zmianach liczebności ptaków pozwala nie tylko lepiej je chronić, ale także lepiej rozumieć inne zmiany i zagrożenia dla środowiska naturalnego” – mówi koordynator projektu Monitoringu Ptaków Polski w OTOP Tomasz Chodkiewicz.

Wyniki liczenia podsumowane i zaprezentowane będą w książce, której druk planowany jest na rok 2020, oraz w portalu zawierającym interaktywne mapy i dane. Zacznie on działać w 2019 roku. Oprócz części opisowej, integralną częścią prezentacji wyników będą mapy obrazujące: rozmieszczenie gatunku, przestrzenną zmienność liczebności populacji gatunku, prawdopodobieństwo jego występowania oraz zmiany zasięgu w odniesieniu do pierwszej edycji Atlasu EBBA.

Osoby zainteresowane projektem więcej informacji mogą znaleźć na stronie OTOP: http://otop.org.pl/naszeprojekty/liczymy/atlas-ptakow-legowych/

Szczegółowe informacje na temat Atlasu są dostępne na stronie: http://www.ebba2.info/what-is-ebba2-and-why-ebba2/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka z Politechniki Warszawskiej: włosy, które wrzucamy do kanalizacji są zmorą oczyszczalni

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera