Inspirowany działaniem mózgu system chroni przed cyberzagrożeniami

Nowy system cyberbezpieczeństwa, inspirowany sposobem działania mózgu, potrafi identyfikować zagrożenia sto razy szybciej, niż systemy konwencjonalne – donoszą jego twórcy, naukowcy z Sandia National Laboratories oraz Lewis Rhodes Labs (USA).

Dzieło amerykańskich naukowców – Neuromorficzny Cyber-Mikroskop (ang. Neuromorphic Cyber Microscope) – jest w stanie wyszukiwać i identyfikować cyberzagrożenia ok. sto razy szybciej, niż konwencjonalne systemy. Zużywa do tego znacznie mniej energii elektrycznej.

Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu tzw. procesora neuromorficznego, który naśladuje sposób przetwarzania informacji przez ludzki mózg.

Podobnie jak mózg, Neuromorficzny Cyber-Mikroskop nieustannie poszukuje zagrożeń, porównując w czasie rzeczywistym strumień danych z podejrzanymi wzorcami. To właśnie szybkie wykrywanie skomplikowanych wzorców, które mogą – lecz nie muszą – stanowić zagrożenia, odróżnia go od innych programów chroniących przed cyfrowymi niebezpieczeństwami.

Jak tłumaczy jeden z twórców Mikroskopu John Naegle, konwencjonalne systemy działają, porównując małe ilości danych z gotowymi przykładami szkodliwego kodu – jest to znacznie mniej wydajne. Do tego skanowanie przy pomocy tych systemów znacznie zwalnia wraz ze wzrostem poziomu skomplikowania zagrożenia.

Amerykański system ma swoje źródła ma w prowadzonych przez naukowców z Lewis Rhodes Labs badaniach nad mózgowym porażeniem dziecięcym.

Aby lepiej zrozumieć chorobę, badacze opracowali model matematyczny, porównujący funkcjonowanie zdrowego mózgu oraz mózgu dotkniętego porażeniem. Model ten stał się podstawą dla procesora używanego w nowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Nowa technologia daje możliwość drastycznej zmiany sposobu wykrywania zagrożeń – przekonuje Roger Suppona, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Sandia National Laboratories. "Stanowi ona zupełnie inne spojrzenie na problematykę cyberbezpieczeństwa oraz daje zupełnie nowy sposób obserwacji ruchu sieciowego" - mówi. (PAP)

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA: sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

  • Fot. Adobe Stock

    Obecne starsze pokolenie jest znacznie zdrowsze od poprzednich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera