Uczelnie i instytucje

Białystok/ Uniwersytet Medyczny edukuje seniorów z psychogeriatrii

Aktywizacji seniorów oraz edukacji nt. chorób wieku podeszłego ma służyć zainaugurowany we wtorek w Białymstoku Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej. To projekt edukacyjny Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) - jednej z najlepszych uczelni medycznych w Polsce.

W zajęciach ze specjalistami będzie brało udział 37 seniorów, którzy już wcześniej uczestniczyli w innym przedsięwzięciu edukacyjnym uczelni - Uniwersytecie Zdrowego Seniora. Teraz będą chodzić na wykłady z psychogeriatrii - poświęcone problemom zaburzeń psychicznych u osób starszych. Dotychczas nie ma formalnie wydzielonej odrębnej specjalizacji pod nazwą psychogeriatria.

Podczas spotkań seniorzy poznają najczęstsze zaburzenia psychiczne u osób powyżej 60. roku życia, choroby neurodegeneracyjne, np. chorobę Alzheimera. Będzie też mowa m.in. o prawach pacjenta psychiatrycznego - poinformował PAP koordynator projektu dr Mateusz Cybulski z UMB.

Jak dodał, społeczeństwo, nie tylko w Polsce, starzeje się, seniorów będzie przybywać, dlatego edukacja na temat chorób, które wiążą się ze starzeniem, jest ważna i potrzebna. Podkreślił przy tym, że według danych demograficznych i epidemiologicznych w ciągu najbliższych dziesięciu lat seniorzy powyżej 60. roku życia stanowić będą około jednej trzeciej społeczeństwa.

Dr Cybulski jest współautorem wydanej w marcu książki pt. "Psychogeriatria" (wspólnie z prof. Elżbietą Krajewską-Kułak i dr. hab. Napoleonem Waszkiewiczem z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prof. Kornelią Kędziorą-Kornatowską z Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy). Książka jest podręcznikiem dla lekarzy, studentów medycyny albo psychologii) z zakresu psychiatrii, psychologii i rehabilitacji osób starszych.

"Zaburzenia psychiczne występują u 12–50 proc. osób w podeszłym wieku. Do najczęściej występujących należą: depresja, zaburzenia świadomości, otępienie, lęk i psychozy, do często niedocenianych problemów należą te związane z funkcjonowaniem ogólnym, seksualnością oraz procesem umierania wśród osób starszych" - czytamy w przedmowie do książki "Psychogeriatria".

Zdaniem Cybulskiego za mało się mówi o depresji wśród osób starszych, której sprzyja samotność, siedzenie w domu, brak czy ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi, ale też wdowieństwo. Problemem są też inne choroby - często seniorzy mają po kilka chorób, w tym przewlekłe, w związku z tym przyjmują za dużo leków jednocześnie, co też stanowi problem (tzw. politerapia).

"Chcemy edukować i podnosić świadomość seniorów przez ich aktywizację społeczną" - zadeklarował koordynator projektu. Zaznaczył, że także dzięki realizowanym przez uczelnię projektom seniorzy wychodzą z domu, nawiązują przyjaźnie, spotykają się ze sobą i nie są samotni.

Do czerwca odbędzie się 11 wykładów w ramach Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrycznej, które prowadzą specjaliści z UMB. Udział w nich jest bezpłatny. Projekt finansuje Urząd Miejski w Białymstoku.

PAP - Nauka w Polsce

kow/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera