Naukowcy zachęcają mężczyzn do małżeństwa

Coraz więcej młodych ludzi, zwłaszcza mężczyzn, unika wchodzenia w związek małżeński, gdyż obawia się utraty wolności. Tymczasem - jak przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Utah (USA) - małżeństwo to prawdziwe źródło korzyści.

Wyniki badań pokazują, że mężczyźni pozostający w związku małżeńskim więcej zarabiają, dłużej żyją, są szczęśliwsi i mają bardziej udane życie seksualne niż kawalerowie bądź panowie pozostający w związku nieformalnym.

Autorzy artykułu opublikowanego przez Instytut Badań nad Rodziną w Charlottesville (USA) podają, że żonaci mężczyźni mogą liczyć na od 10 do 40 proc. wyższe pensje niż ich samotni rówieśnicy. Ponadto posiadają bardziej stabilne zatrudnienie, więcej oszczędzają i więcej posiadają – mają wyższy status socjoekonomiczny.

Co więcej, żonaci mężczyźni są bardzo zadowoleni z seksu – ponad połowa z nich deklaruje, że zbliżenia z partnerką dostarczają im ogromnej satysfakcji. Wśród singli i panów żyjących „na kocią łapę” odsetek osób zadowolonych z seksu jest znacznie mniejszy – odpowiednio 36 i 39 proc.

Mężczyźni pozostający w związku małżeńskim żyją też prawie 10 lat dłużej niż pozostali. Ponadto cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym oraz są szczęśliwsi – 43 proc. z nich podaje, że czuje się bardzo szczęśliwa. Single i panowie w nieformalnych związkach kipią szczęściem o wiele rzadziej – za bardzo szczęśliwych uznaje się jedynie odpowiednio 20 i 24 proc. respondentów.

„Małżeństwo przynosi wiele korzyści, zarówno mężczyznom, jak i kobietom” – podsumowuje krótko Nicholas H. Wolfinger, jeden z badaczy.

Więcej na ten temat można znaleźć pod adresem: http://ifstudies.org/wp-content/uploads/2017/02/IFSMenandMarriageResearchBrief2.pdf (PAP)

ooo/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera