Blisko 4 mln zł na 16 Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Blisko 4 mln zł trafi do 16 instytucji prowadzących zajęcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku (UTW) w konkursie rozstrzygniętym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Otrzymane dofinansowanie przeznaczą one na już istniejące UTW, jak i nowe inicjatywy.

"Do MNiSW trafiło 85 ofert, spośród których wybrano 16 najlepszych" - poinformował na swojej stronie internetowej resort nauki.

Konkurs ogłoszono po raz pierwszy w październiku 2016 roku w ramach tzw. strategii Gowina, której jednym z filarów jest społeczna odpowiedzialność nauki. Celem programu jest wsparcie istniejących UTW lub umożliwienie założenia zupełnie nowych ośrodków.

Wśród dofinansowanych placówek znalazły się: Uniwersytet Wrocławski; Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego; Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Filii w Piotrkowie Trybunalskim; Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie; Uniwersytet Rzeszowski; Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Dofinansowano również: Stowarzyszenie "Wspólnie dla Dobra", Fundacja SADownia, Stowarzyszenie Instytut Inicjatyw Wschodnich, Fundacja DONUM, Fundacja Collegium Nobilium Opoliense, Fundacja Instytut Działalności Publicznej, Beskidzki Instytut Nauki o Człowieku, Stowarzyszenie Ziemia Buska, Fundacja "Innwarmia", Stowarzyszenie Razem dla Studziec i Adolfowa.

Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku działał w Polsce już w latach 70. Od tamtego momentu przybywało ośrodków, które organizowały wykłady i zajęcia dla starszych osób, zapobiegając ich wykluczeniu. UTW umożliwiają upowszechnienie najnowszych dokonań nauki wśród słuchaczy, zachęcając ich do większej aktywności intelektualnej, społecznej i kulturalnej.

"W konkursie wyłonione zostały ośrodki, które wywiązują się z tego zadania najlepiej przez organizację szerokiego wachlarza zajęć. W ocenie projektów wzięta została również ich rola w lokalnej społeczności oraz możliwości aktywizacji osób do tej pory niezainteresowanych ofertą UTW" - informuje resort nauki.

Szczegółowe informacje na temat wyników programu są dostępne na stronie internetowej

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  06.05.2024. Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski. PAP/Rafał Guz

    Prezes PAN: cieszę się, że zmiany personalne w ministerstwie nauki się dokonały; mam nadzieję na dialog

  • , 14.01.2025. Wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (2L), wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (P), poseł Lewicy Marcin Kulasek (L) i zastępca szefa Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Karolina Zioło-Pużuk (P) podczas konferencji prasowej w sprawie ogłoszenia nowego kierownictwa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 14 bm. w Sejmie w Warszawie. Poseł Kulasek został zarekomendowany przez Lewicę na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a na jego zastępczynię Karolinę Zioło-Pużuk. (sko) PAP/Albert Zawada

    Marcin Kulasek rekomendowany na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera