NCBR: ponad 55 mln na wspólne projekty naukowców i przedsiębiorców

Prace dotyczące bezpieczeństwa lotów czy na drogach to niektóre z projektów wyłonionych w konkursie "Projekty aplikacyjne". Na ich realizację konsorcja, złożone z zespołów naukowych i przedsiębiorstw, otrzymają od NCBR łącznie ponad 55 mln zł.

Wyniki drugiego konkursu "Projekty aplikacyjne" ogłoszono we wtorek.

Dofinansowanie w wysokości ponad 55,7 mln zł otrzyma 13 projektów. Zwycięskie konsorcja będą pracowały m.in. nad nowatorskimi, inteligentnymi znakami drogowymi, umożliwiającymi zapobieganie najbardziej powszechnym kolizjom na drogach szybkiego ruchu, innowacyjną platformą do przesiewowej analizy związków terapeutycznych czy nowym rozwiązaniem w zakresie zautomatyzowanej weryfikacji oprogramowania urządzeń pokładowych, krytycznego dla bezpieczeństwa lotów.

W konkursie, w którym o dofinansowanie (w wysokości do 10 mln zł) mogły się ubiegać konsorcja złożone z co najmniej jednej jednostki naukowej i jednego przedsiębiorcy, wpłynęło 150 wniosków. Do oceny merytorycznej, którą przeprowadzili niezależni eksperci, skierowano 138 wniosków.

Konkurs organizowany był przez NCBR po raz drugi. Jego budżet wynosił 200 mln zł. Zgłaszane w konkursie projekty, poza innowacyjnością w skali światowej, musiały się wpisywać w tzw. Krajową inteligentną specjalizację. W ramach konkursu premiowane były przedsięwzięcia o charakterze ponadregionalnym, a jednym z kryteriów oceny była opłacalność wdrożenia.

"W działaniu +Projekty aplikacyjne+ wspieramy najlepsze, wysokiej jakości przedsięwzięcia łączące potencjał świetnych zespołów badawczych i przedsiębiorców zainteresowanych wdrożeniem na rynek unikalnych polskich technologii i produktów. Konsorcja złożone z jednostek naukowych i przedsiębiorstw otrzymają na realizację nowatorskich projektów ponad 55 mln zł" – podkreśla wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński.

"Przedsiębiorcy, chcąc zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną, dążą do jak najszybszego skomercjalizowania wyników prac B+R. Jednak aby stworzyć innowacyjne technologie i produkty, muszą blisko współpracować z naukowcami, którzy posiadają odpowiednie kompetencje i zasoby, by realizować najbardziej ambitne przedsięwzięcia. Wyłonione w konkursie projekty pokazują, że nasi przedsiębiorcy i naukowcy mają dobre pomysły, których realizacja przyczyni się nie tylko do znaczącego wzrostu konkurencyjności polskich firm, ale zapewni także postęp w wielu dziedzinach życia" – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie NCBR.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Naukowcy z Opola i Krakowa zbadają elastyczność energetyczną budynków

  • Adobe Stock

    Szczecin/ Beton żelowy – naukowiec ZUT wynalazł innowacyjną technologię dla budownictwa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera