Uczelnie i instytucje

Politechnika Łódzka i ZUS będą współpracować

Politechnika Łódzka i Zakład Ubezpieczeń Społecznych będą współpracować. W piątek obie strony podpisały w tej sprawie porozumienie. Jego celem jest m.in. współpraca przy realizacji badań, ekspertyz, wspólnych projektów, programów naukowych i szkoleniowych.

Pod dokumentem podpisali się rektor Politechniki Łódzkiej (PŁ) prof. Sławomir Wiak oraz wiceprezes ZUS Marcin Wojewódka.

Jak informuje rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka, umowa ma charakter win-win (wygrana-wygrana), czyli przyniesie korzyści obu stronom. Celem porozumienia jest współpraca przy realizacji badań, ekspertyz, wspólnych projektów, programów naukowych i szkoleniowych z zakresu informatyki i nauk ekonomicznych oraz wspólne działanie służące upowszechnieniu wiedzy na temat ubezpieczeń społecznych.

Rektor uczelni zwrócił uwagę, że "współpraca ma charakter wielowymiarowy". "Po pierwsze istotnym potencjalnym obszarem współpracy może być informatyka, w tym wspólne projekty o charakterze badawczo-rozwojowym i wdrożeniowym. Po drugie, na Politechnice Łódzkiej prowadzone są również badania z obszaru ekonomii emerytalnej, w tym projekty badawcze finansowane przez Narodowe Centrum Nauki" - mówi.

Dlatego - jego zdaniem - ważnym obszarem współpracy może być również upowszechnianiu wiedzy związanej z ubezpieczeniami społecznymi oraz wymiana doświadczeń i poglądów na temat współczesnych systemów emerytalnych.

Rektor przypomniał jednocześnie, że Katedra Zarządzania na Wydziale Organizacji i Zarządzania PŁ już od 2009 roku organizuje Ogólnopolską Konferencję Emerytalną, w której udział biorą nie tylko przedstawiciele środowiska akademickiego, ale również osoby zawodowo związane z sektorem emerytalnym. "Będziemy chcieli to doświadczenie wykorzystać również we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych" - dodaje.

Współpraca skupiać się ma na najnowszych rozwiązaniach platform i systemów teleinformatycznych ICT, świadczeniu nowoczesnych usług IT, kształceniu i doskonaleniu zawodowym kadry inżynieryjno-technicznej oraz opracowywaniu ekspertyz na temat technologii stosowanych i wdrażanych przez ZUS. Uczelnia zobowiązuje się także m.in. do organizacji u siebie bezpłatnych staży zawodowych dla pracowników ZUS.

Planowana jest również wspólna konferencja naukowa, która miałaby się odbyć w połowie listopada tego roku.

Według przedstawicieli ZUS, klientami Zakładu jest ok. 24 mln Polaków. Jego wiceprezes zwraca uwagę, że ZUS jest jedną z najbardziej zinformatyzowanych instytucji w kraju, jest też liderem w zakresie wdrażania usług e-administracji. Firma korzysta z wielu nowych rozwiązań informatycznych.

"Na co dzień potrzeba nam szerokiego wsparcia ekspertów IT, dlatego też, tak ważna jest dla nas współpraca z Politechniką Łódzką. Liczę, że prace prowadzone na uczelni uda się spożytkować na rzecz podnoszenia jakości usług świadczonych przez ZUS" – mówi wiceprezes ZUS dr Marcin Wojewódka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach współpracy zobowiązuje się do organizacji bezpłatnych praktyk i staży zawodowych dla studentów i doktorantów Politechniki Łódzkiej w ZUS, prowadzenia wykładów i prelekcji z zakresu ubezpieczeń społecznych dla studentów oraz do uczestnictwa w targach pracy i spotkaniach z pracodawcą organizowanych przez uczelnię.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera