Uczelnie i instytucje

Politechnika Łódzka i ZUS będą współpracować

Politechnika Łódzka i Zakład Ubezpieczeń Społecznych będą współpracować. W piątek obie strony podpisały w tej sprawie porozumienie. Jego celem jest m.in. współpraca przy realizacji badań, ekspertyz, wspólnych projektów, programów naukowych i szkoleniowych.

Pod dokumentem podpisali się rektor Politechniki Łódzkiej (PŁ) prof. Sławomir Wiak oraz wiceprezes ZUS Marcin Wojewódka.

Jak informuje rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka, umowa ma charakter win-win (wygrana-wygrana), czyli przyniesie korzyści obu stronom. Celem porozumienia jest współpraca przy realizacji badań, ekspertyz, wspólnych projektów, programów naukowych i szkoleniowych z zakresu informatyki i nauk ekonomicznych oraz wspólne działanie służące upowszechnieniu wiedzy na temat ubezpieczeń społecznych.

Rektor uczelni zwrócił uwagę, że "współpraca ma charakter wielowymiarowy". "Po pierwsze istotnym potencjalnym obszarem współpracy może być informatyka, w tym wspólne projekty o charakterze badawczo-rozwojowym i wdrożeniowym. Po drugie, na Politechnice Łódzkiej prowadzone są również badania z obszaru ekonomii emerytalnej, w tym projekty badawcze finansowane przez Narodowe Centrum Nauki" - mówi.

Dlatego - jego zdaniem - ważnym obszarem współpracy może być również upowszechnianiu wiedzy związanej z ubezpieczeniami społecznymi oraz wymiana doświadczeń i poglądów na temat współczesnych systemów emerytalnych.

Rektor przypomniał jednocześnie, że Katedra Zarządzania na Wydziale Organizacji i Zarządzania PŁ już od 2009 roku organizuje Ogólnopolską Konferencję Emerytalną, w której udział biorą nie tylko przedstawiciele środowiska akademickiego, ale również osoby zawodowo związane z sektorem emerytalnym. "Będziemy chcieli to doświadczenie wykorzystać również we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych" - dodaje.

Współpraca skupiać się ma na najnowszych rozwiązaniach platform i systemów teleinformatycznych ICT, świadczeniu nowoczesnych usług IT, kształceniu i doskonaleniu zawodowym kadry inżynieryjno-technicznej oraz opracowywaniu ekspertyz na temat technologii stosowanych i wdrażanych przez ZUS. Uczelnia zobowiązuje się także m.in. do organizacji u siebie bezpłatnych staży zawodowych dla pracowników ZUS.

Planowana jest również wspólna konferencja naukowa, która miałaby się odbyć w połowie listopada tego roku.

Według przedstawicieli ZUS, klientami Zakładu jest ok. 24 mln Polaków. Jego wiceprezes zwraca uwagę, że ZUS jest jedną z najbardziej zinformatyzowanych instytucji w kraju, jest też liderem w zakresie wdrażania usług e-administracji. Firma korzysta z wielu nowych rozwiązań informatycznych.

"Na co dzień potrzeba nam szerokiego wsparcia ekspertów IT, dlatego też, tak ważna jest dla nas współpraca z Politechniką Łódzką. Liczę, że prace prowadzone na uczelni uda się spożytkować na rzecz podnoszenia jakości usług świadczonych przez ZUS" – mówi wiceprezes ZUS dr Marcin Wojewódka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach współpracy zobowiązuje się do organizacji bezpłatnych praktyk i staży zawodowych dla studentów i doktorantów Politechniki Łódzkiej w ZUS, prowadzenia wykładów i prelekcji z zakresu ubezpieczeń społecznych dla studentów oraz do uczestnictwa w targach pracy i spotkaniach z pracodawcą organizowanych przez uczelnię.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera