Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
23.12.2016 aktualizacja 23.12.2016

Studenci z Łodzi w finale światowego konkursu robotów mobilnych

Studenci z Koła Naukowego Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej zakwalifikowali się do finałów jednego z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów robotów mobilnych - Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge.

Poinformowała o tym rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka. Dodała, że SKaNeR jest jedynym reprezentantem Polski i jedynym samodzielnie występującym reprezentantem naszej części Europy. Finał zawodów odbędzie się w marcu 2017 roku w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jak wyjaśnia Chojnacka, drużyna i zbudowane przez studentów roboty przeszły przez trzy etapy eliminacji. Na początku konkurowały 143 zespoły z całego świata; do finałów dotarło 28 drużyn, m.in. z uczelni w Zurichu, Londynu, czy Pekinu. "Osiągnięty już sukces to wynik ponad rocznej pracy zespołów projektowych sekcji robotów latających, robota mobilnego oraz łazika marsjańskiego" - mówi.

Rzeczniczka zwraca uwagę, że zawody w Abu Zabi wyznaczają i pokazują ogólnoświatowy trend rozwoju robotów mobilnych. Jak mówią sami studenci, udział w konkursie to "zwieńczenie ważnego etapu w ich długofalowym planie rozwoju robotów mobilnych, ale również niepowtarzalna szansa na pokazanie potencjału Politechniki Łódzkiej oraz Polski".

"Nasze prace rozpoczęliśmy ponad rok temu. Złożoność konkursu wymagała integracji prac kilku zespołów projektowych i wymiany doświadczeń pomiędzy nimi. Powstają nowe roboty, studenci zapoznają się i testują bardzo trudne technologie: nawigacji, lokalizacji i autonomicznej manipulacji. Pracują równocześnie na kilku rodzajach robotów: sześciokołowym, czterokołowym i trzech latających" - mówi opiekun Koła dr hab. Grzegorz Granosik.

Dodaje, że zbudowane i oprogramowane roboty będą mogły startować w różnych konkursach dzięki modułowej strukturze zastosowanych podzespołów i oprogramowania.

Rzeczniczka uczelni przyznaje, że obecnie drużyna poszukuje finansowania na pokrycie kosztów wyjazdu zespołu na zawody. Liczy na wsparcie ze strony firm zainteresowanych nowoczesnymi technologiami.

"To niezwykle trudne i rozbudowane zawody, wymagające autonomicznej pracy robotów lądowych i latających. Jesteśmy świadomi, że w wielu konkurencyjnych ośrodkach naukowych przygotowania do konkursu prowadzone są przez liczniejsze zespoły ze znacznie większym doświadczeniem i prestiżem. Mamy jednak nadzieje, że już w marcu staniemy jak równy z równym z innymi zespołami, a nasze rozwiązania okażą się konkurencyjne" - powiedział Mateusz Kujawiński, jeden z liderów drużyny.

Chojnacka przypomina, że do największych sukcesów łódzkich łazikowców należy wygrana w europejskich zawodach European Rover Challenge 2016 oraz piąte miejsce w University Rover Challenge 2016 organizowanym w Stanach Zjednoczonych.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024