Najdłużej żyjące zwierzę na Ziemi pomoże w badaniu klimatu

Małż należący do rodzaju Mercenaria żyje nawet pięćset lat. Jego badania pomogą w zrozumieniu zmian klimatu na przestrzeni stuleci – donoszą naukowcy na łamach pisma „Nature Communications”.

Analizując skład chemiczny pierścieni, które przyrastają na muszlach małża Mercenaria mercenaria, naukowcy rekonstruują zmiany klimatyczne, które dokonały się na przestrzeni ostatnich wieków w obrębie północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przyrastające na muszlach małża pierścienie przypominają pierścienie w pniach drzew, które również przyrastają regularnie.

Zdaniem badaczy z uniwersytetu w Cardiff i Bangor University (Wielka Brytania), przed erą industrialną (do 1800 r.) znaczące zmiany w Oceanie Atlantyckim wywoływane były wyłącznie działalnością słońca i aktywnością wulkaniczną.

Po 1800 r., czy wraz z początkiem ery przemysłowej, na wody północnego Atlantyku wpływ miała również atmosfera, tzn. gazy cieplarniane produkowane przez człowieka.

Analizując skorupy mercenaria, naukowcy potrafią prześledzić dzieje klimatu nawet do tysiąca lat wstecz. Badania są istotne dla zrozumienia, w jaki sposób zmiany w obrębie północnego Atlantyku mogą wpłynąć na klimat i pogodę na północnej półkuli.

Więcej informacji znaleźć można na stronie Cardiff University:

www.cardiff.ac.uk/news/view/524971-longest-living-animal-gives-up-oceans-secrets (PAP)

krx/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera