Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.05.2022
PL EN
02.12.2016 aktualizacja 02.12.2016

Flogiston - zapalić ciekawość do nauki

Kongres Młodych Chemików "YoungChem", Festiwal Nauki "Skołowany Weekend", to niektóre wydarzenia organizowane przez Chemiczne Koło Naukowe "Flogiston". Tak jak flogiston dawniej uznawano za składnik substancji palnych, tak członkowie koła chcą rozpalić wśród najmłodszych miłość do nauki, aby kojarzyła się z czymś zaskakującym i kolorowym.

Chemiczne Koło Naukowe "Flogiston" jest finalistą w kategorii Zespoły w XII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Chemiczne Koło Naukowe "Flogiston" od 15 lat działa przy Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Od początku istnienia zajmuje się popularyzowaniem nauki. Tak jak flogiston dawniej uznawano za składnik substancji palnych, tak członkowie koła chcą rozpalić wśród najmłodszych miłość do nauki.

"Naszym zadaniem jest pokazanie, że nauka, a zwłaszcza chemia mogą być ciekawe. To nie musi być tak jak w szkole, że siedzi się tylko nad książkami i trzeba zapamiętywać różne wydarzenia czy reakcje chemiczne. Chodzi raczej o to, aby nauka kojarzyła się dzieciom z czymś niesamowitym, zaskakującym, kolorowym; czymś co w przyszłości może być ich życiową drogą" - mówi PAP członkini Koła Anna Chęcińska.

Flogiston jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Kongresu Młodych Chemików "YoungChem", którego do tej pory zorganizowało 14 edycji, a 15. jest w przygotowaniu. Corocznie bierze w nim udział około 80 studentów, doktorantów, młodych naukowców z całego świata. Konferencja umożliwia młodym naukowcom zaprezentowanie wyników ich badań, jest okazją do zetknięcia się ze światowej sławy profesorami i międzynarodowym środowiskiem naukowym.

Członkowie koła zorganizowali też cztery edycje Festiwalu Nauki "Skołowany Weekend". Festiwal poświęcony różnym dziedzinom nauki organizowany jest we współpracy z innymi kołami naukowymi. Biorą w nim udział uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej, gimnazjów i szkół średnich. Wydarzenie każdego roku przyciąga około tysiąca uczestników.

Ponadto w ramach codziennej działalności członkowie Koła organizują wiele pokazów i warsztatów dla: dzieci, młodzieży, domów dziecka, placówek wychowawczych oraz bierze udział w Piknikach i Festiwalach organizowanych przez inne instytucje. Jednym z takich wydarzeń jest Festiwal Nauki Małego Człowieka, będący częścią Festiwalu Nauki w Warszawie. Inne to np. Dzień Odkrywców w Rzeszowie, akcja „Koła Naukowe Uczą na Litwie” organizowana przez Politechnikę Warszawską, kilkukrotny udział w Korea Science and Creativity Festival, Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Podczas takich spotkań studenci opowiadają o reakcjach chemicznych w formie zabawnych historii, prezentują najbardziej barwne i wybuchowe reakcje, których nie można zobaczyć w szkole. Rocznie odbywa się około 60 tego typu pokazów i warsztatów.

Studentom z Flogistonu nie straszne także radio ani telewizja. Kilkukrotnie zaproszono ich do udziału w popularnonaukowych programach telewizyjnych i radiowych. Członkowie wystąpili w jednym z odcinków programu „Jak to działa?” w TVP1 i wypowiadali się na tematy popularnonaukowe w audycji „Nawiedzeni” w programie 4 Polskiego Radia. Działalność Flogistonu wspierają także duże firmy chemiczne np. BASF, DOW, Bayer, Polfarma, Polfa Tarchomin.

Działalność Koła jest doceniania zarówno przez władze Wydziału Chemicznego i Politechniki Warszawskiej, jak i przez podmioty zewnętrzne. Konferencję "YoungChem" kilkukrotnie wyróżnił w konkursie STRUNA - Studencki Ruch Naukowy. Polska Izba Przemysłu Chemicznego przyznała Flogistonowi tytuł Ambasadora Polskiej Chemii.

"Za naszą działalność dostaliśmy już kilka wyróżnień, ale naszym największym sukcesem jest to, że kiedy organizujemy YoungChem, Skołowany Weekend, czy jakikolwiek inny pokaz, to widzimy, że uczestnicy są zadowoleni i nie był to dla nich czas stracony" - podkreśla Chęcińska.

W tej chwili Koło liczy około 30 członków. "Każdy może przyjść do koła i zacząć działać, ale legitymacje członkowskie przyznawane są raz do roku na podstawie tego jak działało się w ciągu roku, albo kilku lat" - wyjaśnia Anna Chęcińska.

Szczegółowe informacje na temat koła można znaleźć na stronie: http://flogiston.org

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022