
Angażowanie się w czynności wymagające kreatywnego myślenia wzbudza pozytywne emocje i dodaje życiowej energii – czytamy na łamach „Journal of Positive Psychology”.
Pisanie wierszy, opowiadań lub tekstów piosenek, dzierganie, szydełkowanie, malowanie, rysowanie, projektowanie, tworzenie muzyki, czy gotowanie nowych potraw to zajęcia, w których można wykazać się niemałą kreatywnością. Naukowcy z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii zaobserwowali, że wykonywanie tego typu czynności wiąże się z lepszym samopoczuciem następnego dnia.
Badacze poprosili 658 studentów o prowadzenie dzienników, w których przez dwa tygodnie będą zapisywali codzienne doświadczenia i towarzyszące im emocje. Następnie przeanalizowali uzyskane zapisy i doszli do wniosku, że osoby, które podejmowały kreatywne działania odczuwały następnego dnia więcej entuzjazmu, radości i poczucia samorozwoju.
„W psychologii rośnie świadomość faktu, że kreatywność jest powiązana z funkcjonowaniem emocjonalnym. Jednakże większość prac skupia się na odkrywaniu tego, w jaki sposób emocje wzmagają lub osłabiają kreatywność, a nie tego, w jaki sposób kreatywność podnosi lub obniża dobrostan emocjonalny” – mówi współautorka badania (DOI: 10.1080/17439760.2016.1257049) dr Tamlin Conner.
„Wyniki naszego badania sugerują, że dobrostan i kreatywność nakręcają się nawzajem – angażowanie się w kreatywne działania prowadzi do wzrostu dobrostanu następnego dnia, a podwyższony dobrostan ułatwia podejmowanie kreatywnych działań jeszcze tego samego dnia” – dodaje Conner. (PAP)
ooo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.