Nowa technologia pomaga łapać nocnych kłusowników w Kenii

Ponad 20 kłusowników zostało ujętych w godzinach nocnych dzięki nowym kamerom termowizyjnym na podczerwień, a także nowatorskiemu oprogramowaniu, które zastosowano w kenijskim rezerwacie Maasai Mara i innych parkach narodowych - poinformowała organizacja WWF.

Nowa technologia łączy obrazowanie z oprogramowaniem wykrywającym ludzką obecność. "Dziewięć miesięcy po jej zainstalowaniu ponad dwa tuziny kłusowników zostało aresztowanych w Maasai Mara, a dwóch zatrzymano w innym parku narodowym w Kenii" - podano w komunikacie przytoczonym przez agencję AFP.

Jak podał w tym miesiącu magazyn "Nature Communications", populacja słoni w Afryce zmniejszyła się o 30 proc. w latach 2007-2014. Ten odczuwalny spadek liczebności wywołany jest właśnie kłusownictwem.

"Kłusownicy nie mogą już działać pod osłoną nocy - podkreślił Colby Loucks, szef projektu Wildlife Crime Technology WWF. - Ta przełomowa technologia pozwala na szukanie kłusowników 24 godziny na dobę, nawet z odległości 1,6 km, w ciemności".

Brian Heath, dyrektor organizacji non-profit Mara Conservancy, podkreśla, że nowy sprzęt pozwala strażnikom wychwycić obecność kłusowników z dużego dystansu. "Co najmniej trzy osoby, które mój zespół aresztował, były zdumione faktem wykrycia. Normalnie się wymykają z zastawionej zasadzki. Teraz ich sylwetki są wyłapywane przez kamery. Dzięki temu możemy ich złapać" - powiedział. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

  • Fot. Adobe Stock

    Leki i szczepionki mRNA do wdychania coraz bliżej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera