
Dokonał przełomu w leczeniu osób niesłyszących i niedosłyszących, kiedy jako pierwszy w Polsce wszczepił głuchemu pacjentowi implant ślimakowy i przywrócił mu słuch. Prof. Henryk Skarżyński został wpisany do Panteonu Wynalazców i Odkrywców Polskich. Wyróżnienie wręczono podczas 25. jubileuszu naukowca oraz Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, który odbył się 8 listopada w Warszawie.
Prof. Skarżyński opracował oryginalną metodę leczenia częściowej głuchoty (partial deafness cochlear implantation) i w 2002 r. z powodzeniem wdrożył ją, wszczepiając implant osobie dorosłej cierpiącej na częściową głuchotę, a następnie (w 2004 r.) - niesłyszącemu dziecku. Jako pierwszy w świecie połączył słuch naturalny z elektronicznym. W 2008 r. dokonał bilateralnego wszczepienia implantów do pnia mózgu.
Dotychczas przeprowadził najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch. Jest autorem i współautorem wdrożonych patentów na urządzenia związane z techniką medyczną i ponad tysiąca prac naukowych.
Wdrażając program leczenia oraz zakładając Fundację Rozwoju Medycyny "Człowiek Człowiekowi" prof. Skarżyński dał początek historii leczenia głuchoty w Polsce. Stworzył Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach Zbudował Krajową Sieć Teleaudiologii, za którą otrzymał Nagrodę Prix Gallien (w 2014 r.).
Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera wpisała prof. Henryka Skarżyńskiego do Panteonu Wynalazców i Odkrywców Polskich "w uznaniu wartości odkrywczych i wynalazczych jakie wniósł i wnosi do bogactwa ludzkości i rozwoju cywilizacji".
"Polska ma wielowiekowy dorobek zasługujący na miejsce na światowym olimpie odkrywców i wynalazców. Aby to się stało, musimy najpierw sami stworzyć ów +narodowy olimp+ (...) Kopernik, Staszic, Łukasiewicz, Modjeski, Skłodowska-Curie, Sędzimir, Czochralski, Bekker, Zienkiewicz, Baran i wielu, wielu innych wpłynęli znacząco na rozwój nauki i technologii świata" - podkreślił prof. Piotr Moncarz, który nominował twórcę Światowego Centrum Słuchu do wyróżnienia.
Panteon powstał z myślą o popularyzacji zasług, jakie mają działający w kraju i na świecie polscy odkrywcy i wynalazcy: naukowcy, lekarze, inżynierowie, technolodzy. "Oczywiście warunkiem bezwzględnym, tak jak w definicji innowacyjności Uniwersytetu Stanforda, jest wdrożenie owego odkrycia czy wynalazku z poważnym i udokumentowanym jego użyciem" - zaznaczył prof. Moncarz.
Więcej na temat panteonu w serwisie Nauka w Polsce – tutaj.
PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk
kol/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.