Wkrótce poznamy laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki

Trzech laureatów tegorocznej odsłony Nagrody Narodowego Centrum Nauki (NCN) zostanie ogłoszonych 12 października w czasie uroczystej gali w Krakowie. Otrzymają je młodzi naukowcy, posiadający wybitne osiągnięcia w ramach badań podstawowych.

Nagroda będzie przyznana w tym roku po raz czwarty. Odbiorą ją naukowcy działający w trzech obszarach badawczych: naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce, naukach o życiu oraz naukach ścisłych i technicznych. W tym roku do kapituły nagrody wpłynęło 49 zgłoszeń.

Laureatem może być uczony mający na swoim koncie znaczące osiągnięcia naukowe, dokonane w ramach badań podstawowych prowadzonych w polskiej jednostce naukowej. NCN nagradza w ramach tego konkursu osoby, które nie ukończyły 40. roku życia.

Laureaci otrzymają oprócz pamiątkowej statuetki nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Fundatorami nagród są firmy. W tym roku wyróżnienie w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce ufundowała Grupa Azoty S.A., w naukach ścisłych i technicznych – EDF Polska S.A., a w naukach o życiu - firmy Biprostal S.A. i Koksoprojekt BIS Sp. z o.o.

"Cieszymy się z zaangażowania przedsiębiorców w naszą inicjatywę. To bardzo ważne, by świat biznesu dostrzegał, że innowacje to efekt nie tylko badań wdrożeniowych, ale też stanowiących ich fundament badań podstawowych. Jesteśmy również zadowoleni z odzewu środowiska naukowego, które pomogło nam w procesie poszukiwania wyróżniających się młodych badaczy" – mówi dyrektor NCN, prof. Zbigniew Błocki.

Nagrodę NCN po raz pierwszy przyznano w maju 2013 r. podczas uroczystości odbywającej się w ramach Dni NCN na Śląsku. W gronie dotychczasowych laureatów są m.in.: dr Anna Matysiak ze Szkoły Głównej Handlowej, dr hab. Andrzej Stanisław Dziembowski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN oraz Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Piotr Garstecki z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, prof. dr hab. Piotr Śniady z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą byli członkowie Rady NCN, dotychczasowi przewodniczący Zespołów Ekspertów NCN i członkowie Zespołów Ekspertów powołanych do oceny wniosków w konkursie MAESTRO, laureaci poprzednich edycji Nagrody NCN, a także inni wybitni naukowcy wskazani przez dyrektora i Radę NCN.

Uroczystość wręczenia Nagrody NCN odbędzie się w tym roku 12 października w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. (oddział Muzeum Narodowego w Sukiennicach). Nagrody wręczą: prof. Michał Karoński, przewodniczący Rady NCN, prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN, a także przedstawiciele fundatorów Nagrody oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak (2P), nagrodzony, redaktor TVP Info Marcin Kowalski (P) oraz prowadzący rzecznik SGH Mariusz Sielski (L) i Karolina Cygonek (2L) podczas ceremonii wręczenia nagród dziennikarskich SGH za 2024 r (sko) PAP/Albert Zawada

    SGH przyznała nagrody dla wybitnych dziennikarzy gospodarczych

  • Warszawa, 09.05.2022. Widok na Centrum Nauki Kopernik od strony Wisły. PAP/Rafał Guz

    Nagroda Przewroty czeka na kreatywnych nauczycieli i edukatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera