Uczelnie i instytucje

Minister nauki powołał Radę Narodowego Kongresu Nauki

52 uczonych powołał w środę minister nauki Jarosław Gowin do Rady Narodowego Kongresu Nauki (NKN), którego zadaniem będzie wypracowanie propozycji reform w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym. Przewodniczącym rady został prof. Jarosław Górniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Założenia ustawy szykują od kilku miesięcy trzy niezależne zespoły wybrane w konkursie zorganizowanym przez resort nauki. Jednocześnie w trakcie obecnego roku akademickiego ma trwać debata zorganizowana w ramach konferencji programowych przygotowujących NKN. Założenia do nowej ustawy minister nauki przedstawi podczas finału NKN we wrześniu 2017 r. w Krakowie. Dokument będzie regulować od podstaw obszar szkolnictwa wyższego.

"Dla nas w tym całym skomplikowanym przedsięwzięciu, jakim jest modernizacja polskiej nauki polskich uczelni, rada będzie rzeczywiście najważniejszym gremium opiniotwórczym" - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin podczas środowej uroczystości wręczenia nominacji członkom rady.

W gremium powołanym przez ministra znalazło się 52 uczonych, m.in. przedstawiciele nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych, medycznych czy technicznych. Gowin podkreślił, że są w nim zarówno doświadczeni czołowi polscy naukowcy znani na świecie, jak i młodzi profesorowie.

Na przewodniczącego Rady NKN minister nauki powołał prof. Jarosława Górniaka, który jest twórcą i kierownikiem Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ w Krakowie. Prof. Górniak od 2012 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Filozoficznego na UJ. Opublikował ponad 70 recenzowanych artykułów i rozdziałów w publikacjach naukowych z zakresu socjologii i ekonomii. Studia magisterskie z zakresu ekonomii ukończył na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz na socjologii w Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją dalszą edukację kontynuował m.in. w Hertford College na Uniwersytecie Oksfordzkim i Uniwersytecie w Kolonii.

"Świadomość tego, że polskie szkolnictwo wyższe, polskie środowisko akademickie potrzebuje nowych ram regulacyjnych jest już dojrzałe" – podkreślił prof. Górniak. Jego zdaniem dobrze stało się, że nowa koncepcja ustawy o szkolnictwie wyższym nie jest tworzona pospiesznie, ale po gruntownym przemyśleniu i towarzyszy jej głębsza dyskusja w środowisku naukowym.

"Nie możemy szukać ekspertów na zewnątrz, ponieważ to my jesteśmy ekspertami. Ale nie w sensie takim, że mamy sobie przypisywać chwałę, tylko mamy sobie przypisywać odpowiedzialność" - dodał szef Rady NKN.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Górniak, rada będzie organizować co miesiąc konferencje programowe, które "będą dotykały podstawowych problemów, które napotykamy w życiu akademickim". Spotkania będą się odbywać w różnych miastach na terenie całej Polski. Potrwają od października do lipca przyszłego roku. W czasie trzech najbliższych konferencji (kolejno w Rzeszowie, Toruniu i Wrocławiu) naukowcy będą dyskutować o problematyce umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego, na temat rozwoju humanistyki i nauk społecznych oraz o problematyce współpracy z sektorem biznesu.

Skład rady dostępny jest na stronie 

http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2016_09/bfee12e372bf1d3528d555b3459babb6.pdf

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  11.09.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki podczas II Kongresu Umiędzynarodowienia w Starym BUWie w Warszawie, 11 bm. Głównym tematem kongresu jest przyszłość polskiej nauki. Wydarzenie organizowane jest przez Narodową Agencją Wymiany Akademickiej i Narodowe Centrum Nauki. PAP/Rafał Guz

    Szeptycki: umiędzynarodowienie będzie warunkiem otrzymania habilitacji i profesury

  • Fot. Adobe Stock

    Politechnika Śląska będzie szkoliła mechaników lotniczych kolejnej kategorii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera