Najstarsze ślady życia na Ziemi

Najstarsze skamieniałości, sprzed 3,7 mld lat, odkryto na Grenlandii – donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika „Nature”.

Na Grenlandii odkryto najstarsze skamieniałości na świecie, dokumentujące początki życia na Ziemi aż sprzed 3,7 mld lat. Odkrycia dokonał zespół kierowany przez naukowców z University of Wollongong w Australii.

Przez większość czasu, w jakim przebiegał rozwój życia na Ziemi, organizmy miały postać jednokomórkową. Odkryte właśnie skamieniałości to tzw. stromatolity, czyli skalne, mineralne struktury, będące pozostałością życia sinic (rodzaj bakterii). Zdaniem naukowców, pozwalają one na poznanie najstarszego etapu życia na Ziemi, jak również ewentualnego życia na Marsie.

Jak wyjaśnia kierownik badań, prof. Allen Nutman, odkrycie dowodzi, że już 3,7 mld lat temu istniała cała różnorodność mikroorganizmów.

Odkryte na Grenlandii stromatolity są starsze od najstarszych znanych dotąd podobnych struktur o 220 mln lat. Oznacza to, że życie na Ziemi zaczęło się tworzyć we wczesnej fazie kształtowania się naszej planety, w ciągu pierwszych kilkuset mln lat. (PAP)

krx/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera