Mikroskop z pajęczyny

Z pajęczego jedwabiu można wykonać tanie soczewki pozwalające oglądać szczegóły zbyt małe dla tradycyjnych mikroskopów optycznych - informuje pismo „Nano Letters”.

Prawa fizyki ograniczają zdolność rozdzielczą optycznego mikroskopu, pozwalając dostrzec struktury nie mniejsze niż 200 nanometrów (takie rozmiary mają najmniejsze z bakterii).

Zespół doktora Zengbo Wanga z uniwersytetu w Bangor (Walia) współpracując z prof. Fritzem Vollrathem z Oksfordu wykazał, że dzięki położonej na badanej powierzchni nici pajęczej można osiągnąć 2 do 3 razy lepszą rozdzielczość. Działające jak walcowata soczewka włókno pozwala zobaczyć niektóre niedostrzegalne przez zwykły mikroskop przetrwalniki czy wirusy.

“Supersoczewki” konstruowano już wcześniej, stosując wyrafinowane metody wytwarzania, jednak po raz pierwszy udało się wykorzystać do tego celu dość dobrze dostępny materiał biologiczny – włókno dużych tropikalnych pająków Nephila edulis („edulis” znaczy „jadalny” - odkrywca nazwał je tak, ponieważ mieszkańcy Nowej Kaledonii uważają te stawonogi za przysmak). Wytrzymała nić pająka jest dziesięciokrotnie cieńsza od ludzkiego włosa. (PAP)

pmw/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rada UE przyjęła pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji

  • Fot. Adobe Stock

    Do 2025 r. oczekiwana długość życia na świecie wzrośnie o niemal 5 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera