Zestaw rzeźnickich narzędzi sprzed ćwierć miliona lat

Najstarsze znane pozostałości białek, znajdujące się na narzędziach używanych przez krewnych człowieka 250 tys. lat temu, odkryli naukowcy w Jordanii. To dowód na to, że narzędzia służyły do zabijania lub sprawiania zwierzyny.

Naukowcy przebadali olbrzymią ilość kamiennych narzędzi - około siedmiu tysięcy, odkrytych na pustyni w północno-zachodniej Jordanii. Dawniej miejsce to tętniło życiem, co oznacza dziś niezwykłe bogactwo i różnorodność odkrywanych zabytków.

Do szczegółowych analiz laboratoryjnych wytypowano 44 narzędzia, w tym pięściaki - określane jako "szwajcarskie scyzoryki epoki paleolitu", drapacze czy groty. Ślady białek (oznaczające, że zabytki miały styczność z krwią lub innymi produktami zwierzęcymi) naukowcy znaleźli na 17.

"Naukowcy wiedzieli od dekad o mięsożernych zachowaniach hominidów już nawet 2,5 mln lat temu, które manifestują się w formie odkrywanych narzędzi kamiennych. Teraz po raz pierwszy mamy jednak bezpośrednie dowody na wykorzystanie w epoce kamienia przez naszych przodków konkretnych gatunków zwierząt" - wyjaśnia kierownik projektu badawczego, April Nowell z University of Victoria w Kanadzie.

Na narzędziach wykryto pozostałości kontaktu (w okresie setek tysięcy lat temu) z białkiem koni, kaczek, nosorożców, dzikiego bydła.

Nowe ustalenia skłaniają archeologów do opinii, że hominidy sprzed ćwierć miliona lat miały bardzo złożone strategie przetrwania: wykorzystywały różnorodne techniki zabijania i obróbki zwierząt.

Jednocześnie badacze są w stanie wnioskować na temat ich diety.

"Technikę, jaką zastosowaliśmy w badaniach, inni naukowcy będą mogli wykorzystać do odkrywanych przez siebie narzędzi z tego samego okresu lub starszych. Może być ona szczególnie pomocna w przypadku miejsc, gdzie obok narzędzi nie znaleziono szczątków zwierzęcych" - zauważa Nowell.

Wyniki badań opublikowano w "Journal of Archaeological Science".

Sukcesy dotyczące pozyskiwania informacji nt. bardzo dawnych śladów organicznych mają również polscy badacze. W marcu tego roku poinformowali o odkryciu i opisaniu skamieniałych naczyń krwionośnych z zachowanymi chemicznymi śladami białek w kościach gadów triasowych, mających prawie ćwierć miliarda lat. Wykorzystane do badań szczątki znaleziono na Śląsku i Opolszczyźnie.

Z kolei w 2012 r. na łamach "Nature" opublikowano artykuł na temat najstarszych dowodów na produkcję sera sprzed 7,5 tys. lat. W analizach wzięli udział również Polacy. Badane naczynia, na podstawie których dokonano ustaleń, pochodzą z terenu Kujaw. (PAP)

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera