
Skrzyżowanie buldoga angielskiego z inną rasą może być jedynym sposobem na przetrwanie tych psów - informuje pismo "Canine Genetics and Epidemiology”.
Rasa buldogów angielskich powstała w XVIII wieku. Są to przede wszystkim psy do towarzystwa i odstraszające, mocno związane z brytyjską tradycją. Symbolizują upór i determinację, są symbolem brytyjskości i bohaterami reklamówek Labour Party. Winston Churchill często porównywany był do buldoga.
Wesołe i z natury spokojne, buldogi są bardzo przywiązane do swoich właścicieli, choć bywa, że starają się dominować. Nie wymagają wiele ruchu i nie są hałaśliwe, dzięki czemu nadają się do trzymania w mieszkaniach.
Jednak długotrwały chów wsobny, mający uwydatnić określone cechy fizyczne, doprowadził buldogi angielskie do przerasowania. Krótki pysk (kufa) powoduje trudności z oddychaniem, rzutujące na zdrowie, a nawet utrudniające samcom zapłodnienie. Często zdarzają się alergie skórne, problemy z rozmnażaniem (wąskie miednice samic wymagają wykonywania cesarskiego ciecia). Dysplazja stawu biodrowego występuje aż u 72 proc. buldogów angielskich. Ze względu na krótki tułów psy nie są nawet w stanie same zadbać o czystość okolic intymnych – musi im pomagać właściciel.
Jak wykazały badania genetyczne 102 buldogów angielskich, przeprowadzone przez prof. Nielsa Pedersena z University of California w Davis, różnorodność genetyczna rasy spadła do niebezpiecznie niskiego poziomu. Poprawę zdrowia może przynieść tylko „dopływ świeżej krwi”, czyli skrzyżowanie buldoga z inną rasą – o podobnym wyglądzie, ale genetycznie odmienną. Zdaniem amerykańskich naukowców dobrym kandydatem byłby blisko spokrewniony buldog staroangielski (Olde English Bulldogge), hodowany na terenie USA.
Wielu hodowców buldogów sceptycznie zapatruje się na proponowane zmiany, widząc w nich zagrożenie dla istnienia rasy. Jednak to właśnie zachłanność hodowców, skupianie się wyłącznie na wyglądzie zwierzęcia i praktyki takie jak brak ograniczenia liczby potomków pojedynczego samca doprowadziły do spadku różnorodności biologicznej i problemów zdrowotnych. Zjawisko nie ograniczą się do buldogów – kłopoty ze zdrowiem mają także inne rasy. Pojawia się u nich zaćma, jaskra, zanik siatkówki, infekcje ucha, epilepsja, jaskra, głuchota, choroby zębów i dziąseł choroby serca choroby nerek, cukrzyca, niedoczynność tarczycy i wiele innych problemów zdrowotnych.(PAP)
pmw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.