Podobne posiłki receptą na przyjaźń i udane negocjacje

Spożywanie podobnych posiłków przyczynia się do budowania przyjaźni i zaufania. Wyniki eksperymentów wskazujących na taki mechanizm naukowcy opublikowali w "Journal of Consumer Psychology".

\"Ludzie uważają, że podejmują logiczne decyzje. Często nie zdają sobie sprawy, że ich upodobania żywieniowe mogą wpływać na ich myślenie. Na bardzo podstawowym poziomie jedzenie może być użyteczne we wspólnej pracy i w budowaniu zaufania\" - mówi prof. Ayelet Fishbach.

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago (USA) przeprowadzili szereg eksperymentów, w których powiązali fakt spożywania podobnych posiłków z poczuciem bliskości i zaufania między osobami dorosłymi.

Jedno z doświadczeń polegało na grze inwestycyjnej. Uczestnicy otrzymali środki, które mogli przekazać obcej osobie. Ta gwarantowała, że zwrot będzie dwukrotny. Niektóre z par zjadły wspólnie przed zadaniem takie samo ciastko, podczas gdy pozostałe - różne. Naukowcy odnotowali, że uczestnicy inwestowali większą sumę, gdy spożywali z nieznajomymi identyczną przekąskę. Podobny eksperyment dotyczył wpływu jedzenia na negocjacje związane z zatrudnieniem. Okazało się, że pary, które w czasie rozmów spożywały takie samo danie, dochodziły do porozumienia prawie dwa razy szybciej niż te, które jadły inne potrawy.

Naukowcy sugerują, by w czasie dużych zgromadzeń organizatorzy ograniczali wybór menu, tak aby zachęcić do spożywania podobnych dań. Taki zabieg może przyczynić się do zwiększenia wspólnego zaufania i bardziej skutecznej współpracy. Zalecają też zamawianie identycznego lunchu z koleżeństwem i takiej samej kolacji w czasie randek - na takiej podstawie można zbudować bardziej ścisłą relację. (PAP)

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Reloop: rekordowe ilości odpadów w okresie świąt Bożego Narodzenia

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera