Zidentyfikowano wskaźniki zespołu chronicznego zmęczenia

Zubożona flora bakteryjna jelita i podwyższony stan zapalny organizmu to czynniki, które występują u osób cierpiących na zespół chronicznego zmęczenia – czytamy na łamach czasopisma „Microbiome”.

Zespół chronicznego zmęczenia to choroba charakteryzująca się zaburzeniami koncentracji, bólami głowy i mięśni oraz uczuciem ogólnego wyczerpania pojawiającym się bez wyraźnej przyczyny. Nie wiadomo, co powoduje wystąpienie tej dolegliwości, ale eksperci z Uniwersytetu Cornella (USA) właśnie zidentyfikowali biologiczne wskaźniki, które mogą okazać się przydatne w diagnozie.

W ramach badania naukowcy pobrali od 39 zdrowych osób i 48 osób z zespołem przewlekłego zmęczenia próbki krwi i kału.

Zaobserwowali, że u pacjentów z zespołem chronicznego zmęczenia bakterie jelitowe były mniej zróżnicowane i znajdowało się wśród nich mniej szczepów o właściwościach przeciwzapalnych niż u zdrowych badanych, podobnie jak w przypadku osób cierpiących na chorobę Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Ponadto we krwi badanych z zespołem przewlekłego zmęczenia stwierdzono obecność wskaźników stanu zapalnego, będących najprawdopodobniej efektem reakcji obronnej organizmu na przepuszczalność jelit, która umożliwia bakteriom przenikanie do krwiobiegu.

„Nasze badanie pokazuje, że u pacjentów z zespołem chronicznego zmęczenia skład mikrobiomu jelitowego odbiega od normy, co prawdopodobnie prowadzi do objawów zapalnych i żołądkowo-jelitowych” – mówi członkini zespołu badawczego Maureen Hanson.

„W przyszłości użyta przez nas technika może być wykorzystywana jako uzupełnienie nieinwazyjnych metod diagnozy, a jeśli dowiemy się więcej na temat tego, co dzieje się w jelitach pacjentów, być może klinicyści rozważą zmianę diety lub zastosowanie prebiotyków jako formy leczenia tej choroby” – dodaje główny autor badania (DOI: 10.1186/s40168-016-0171-4) Ludovic Giloteaux. (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Walenie mogą żyć 130 lat i dłużej

  • Fot. Adobe Stock

    NASA: sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera