Uczelnie i instytucje

Uznawanie dyplomów i eksploracja kosmosu w nowych umowach Polski i Chin

Współpracę pomiędzy Polską a Chinami w zakresie eksploracji kosmosu i pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej, a także współpracę uczelni zakładają porozumienia podpisane w poniedziałek w Warszawie przez rządy obu krajów.

Dokumenty o współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego oraz współpracy w eksploracji przestrzeni kosmicznej pomiędzy rządami Polski i Chin sygnowano w poniedziałek w Warszawie. Międzyrządowe porozumienia podpisano podczas wizyty przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Polsce.

Umowa o wzajemnym uznawaniu dyplomów ukończenia studiów i tytułów zawodowych w szkolnictwie wyższym ma służyć współpracy i wymianie w zakresie szkolnictwa wyższego. Ma też ułatwić mobilność studentów oraz rozwój kształcenia w ramach międzynarodowego partnerstwa.

"Umowa o uznawalności dyplomów z Chinami podpisana. Przed polskimi uczelniami otwiera się duża szansa na pozyskanie studentów z Chin" – w ten sposób podpisanie umowy skomentował we wpisie na Twitterze wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Dzięki umowie świadectwo dojrzałości wydane w Polsce będzie uprawniało do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w Chinach. I odwrotnie, analogiczne świadectwo wydane w Państwie Środka ma uprawniać młodych ludzi do ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie w naszym kraju. O przyjęcie na studia pierwszego stopnia w Polsce może się natomiast ubiegać posiadacz dyplomu zwanego zhuanke, wydanego przez uprawnioną przez państwo uczelnię w Chinach.

Decyzję o uznaniu osiągniętych efektów kształcenia oraz wyników zdanych egzaminów podejmuje uczelnia – zapisano w dokumencie.

Dla osób po ukończeniu studiów licencjackich, pragnących kontynuować naukę za granicą, określono zasady uznawania dyplomów w obu krajach. Zgodnie z umową dyplom potwierdzający uzyskanie w Polsce tytułu magistra uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia doktoranckie i studia podyplomowe w Chinach. Analogiczna zasada będzie obowiązywać studentów z Chin, chcących kontynuować naukę w Polsce.

Według danych resortu nauki w trwającym roku akademickim w Polsce kształciło się blisko 800 studentów i 34 doktorantów z Chin. Staże długoterminowe odbywało nad Wisłą w tym czasie prawie 50 osób z tego państwa. W ramach wymiany do Polski przybyło ponad 100 osób z Państwa Środka. Inne formy kształcenia podjęło w Polsce blisko 70 obywateli Chin. Wśród najpopularniejszych kierunków na które trafiły osoby z Chin znajdują się instrumentalistyka, zarządzanie, ekonomia, psychologia, finanse i rachunkowość.

W roku akademickim 2014/15 w Polsce studiowało 949 studentów z Chin. Najwięcej osób z Państwa Środka przyjęły: Politechnika Warszawska, Uniwersytet SWPS z siedzibą w Warszawie, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Gdański.

We wrześniu 2015 r., podczas 3. Polsko-Chińskiego Forum Rektorów w Warszawie chiński wiceminister edukacji Hao Ping poinformował, że w 2014 r. w Chinach studiowało 35,5 mln osób. "Współczynnik scholaryzacji brutto w szkolnictwie wyższym wyniósł 37,5 proc. Działają tam 2824 uniwersytety i inne instytucje szkolnictwa wyższego, w tym - dla dorosłych" - mówił.

Na poniedziałkowym spotkaniu podpisano również memorandum o porozumieniu między Polską Agencją Kosmiczną „POLSA" a Chińską Narodową Agencją Kosmiczną „CNSA”. Dokument dotyczy współpracy w zakresie eksploracji kosmosu i wykorzystania przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych. Porozumienie zapewnia organizacyjne ramy i narzędzia, pozwalające agencjom na współpracę w zakresie eksploracji i pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

Zakładana współpraca ma obejmować badania kosmiczne (m.in. astrofizyczne i dotyczące badań nad Układem Słonecznym), wymianę i wykorzystanie danych satelitarnych dla rozwoju nauki o Ziemi, prowadzenia obserwacji, monitorowania zmian klimatu i środowiska; rozwój technologii kosmicznej opracowanej w obszarach telekomunikacji, narzędzi naukowych oraz infrastruktury kosmicznej.

Umowa umożliwi m.in. planowanie i realizację wspólnych projektów kosmicznych, programów wymiany naukowej i szkoleń personelu, wymianę wyposażenia, dokumentacji, danych, wyników eksperymentów i informacji naukowych, a także organizację naukowych sympozjów i warsztatów. Oba państwa mogą promować i rozwijać współpracę pomiędzy swoimi organizacjami, instytucjami i firmami, a także wspierać tworzenie wspólnych ośrodków naukowych i laboratoriów w celu stworzenia otoczenia sprzyjającego realizacji wspólnych projektów przez te organizacje – zapisano w umowie.

Do dotychczasowych, wspólnych przedsięwzięć polsko-chińskich w tym zakresie należy zakończone sukcesem wyniesienie polskiego satelity BRITE PL-Heweliusz przez chińską rakietę Long March 4B. Było to 19 sierpnia 2014 r.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera