Uczelnie i instytucje

Politechnika Świętokrzyska będzie współpracowała z Uniwersytetem w Yantai

Realizację wspólnych projektów badawczych, organizację wymian studentów i wykładowców oraz wymianę podręczników i publikacji naukowych zakłada umowa o współpracy Politechniki Świętokrzyskiej i chińskiego Uniwersytetu w Yantai.

W poniedziałek rektorzy obu uczelni podpisali w Kielcach list intencyjny dotyczący przedsięwzięcia.

Pierwsze kontakty obie uczelnie nawiązały w 2014 r. W sprawie konkretnych działań związanych z kooperacją porozumiano się w kwietniu b.r., podczas targów edukacyjnych w chińskim w Nankinie.

"Najlepiej współpracuje się z uczelniami, które mają realizować podobne zadania, z partnerami o zbliżonym poziomie finansowym, edukacyjnym i naukowym. W związku z tym chińska uczelnia jest dla nas doskonałym partnerem" - ocenił rektor Politechniki Świętokrzyskiej (PŚk), prof. Stanisław Adamczak.

Jak wyjaśniał rektor Uniwersytetu w Yantai dr Cui Mingde, jednym z powodów zainteresowania przedstawicieli tej uczelni politechniką były jej długie tradycje – fakt, że jej poprzedniczką w Kielcach była uznawana za pierwszą polską uczelnię techniczną Szkoła Akademiczno-Górnicza (z I poł. XIX w.).

Uczelnie z Kielc i Yantai mają podobne profile nauczania. Chodzi o takie kierunki studiów, jak m. in. architektura, zarządzanie inżynierią produkcji, ochrona środowiska, geodezja, kierunki związane z technikami komputerowymi, mechaniką i elektromechaniką pojazdów.

Współpraca, która będzie prowadzona od nowego roku akademickiego, ma obejmować: prowadzenie wspólnych badań naukowych, wymianę doświadczeń pomiędzy pracownikami naukowo-dydaktycznymi, organizację wymian wykładowców i studentów, wymianę publikacji naukowych, skryptów i podręczników, wymianę pracowników administracyjnych oraz organizację imprez naukowych.

Kieleccy studenci będą wyjeżdżali na miesięczne pobyty do Yantai, a studenci chińskiej uczelni będą przyjeżdżali do Kielc. W planach jest uruchomienie w przyszłości studiów łączonych – przez dwa lata będzie można zdobywać wiedzę na PŚk, przez dwa kolejne – na chińskim uniwersytecie. Absolwenci takich studiów będą otrzymywali dyplomy obu uczelni. W przyszłym roku mają być uruchomione tzw. szkoły letnie z kursami w języku angielskim, wspólne dla polskich i chińskich studentów.

Także wykładowcy obu szkół będą prowadzi zajęcia w Kielcach i Yantai – początkowo dwóch lub trzech pracowników dydaktycznych w ciągu roku.

"Nawiązanie kontaktów z chińską uczelnią jest ogromnie ważne, bo Chiny są olbrzymim rynkiem (...) Jeżeli będziemy mieli inżynierów, którzy będą rozumieli potrzeby tamtego rynku, także od strony kulturowej - to będzie to olbrzymi zysk dla obu stron" – ocenił prorektor ds. Innowacyjnej Gospodarki i Współpracy z Przemysłem PŚk, prof. Krzysztof Grysa.

Kielecka uczelnia będzie dążyła do zorganizowania w Chinach bazy, która zajmie się rekrutacją na politechnikę studentów z różnych krajów Azji - poinformował kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Ryszard Maj.

Politechnika Świętokrzyska - uczelnia o 50-letniej tradycji - jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Prowadzi studia w ramach pięciu wydziałów: Budownictwa i Architektury; Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki; Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki; Mechatroniki i Budowy Maszyn; Zarządzania i Modelowania Komputerowego.

Kształci ok. 10 tys. studentów na 19 kierunkach i ponad 60 specjalnościach, w ramach trzystopniowych studiów. Zatrudnia 514 nauczycieli akademickich. Na uczelni funkcjonuje m.in. nowoczesne Centrum Laserowych Technologii Metali – jedyna w Polsce jednostka kształcąca specjalistów technologii laserowych i plazmowych.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Trzy uczelnie wspólnie uruchamiają studia magisterskie z arteterapii

  • 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Sukcesy studentów Politechniki Rzeszowskiej na zawodach lotniczych w USA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera