
O zmianę sposobu finansowania przez państwo badań technicznych i określenie priorytetów w reindustralizacji gospodarki zaapelowali do rządu rektorzy polskich uczelni technicznych. Uczelnie chcą m.in. zwiększenia finansowego mecenatu państwa nad badaniami.
Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych w piątek we Wrocławiu wystosowała do polskiego rządu dokument pt. "Tak dla nauk technicznych". Zawiera on diagnozę obecnego stanu finansowania badań oraz propozycje zmian.
W swoim piśmie rektorzy podkreślają znaczenie reindustrializacji polskiego przemysłu, która powinna się stać "podstawowym celem w procesie modernizacji polskiej gospodarki i budowaniu gospodarki opartej na wiedzy". Jej głównymi filarami powinny być: zasoby polskiej nauki, skupione przede wszystkim w uczelniach, a zwłaszcza uczelniach technicznych - oraz potencjał gospodarczy polskich firm, które rynkową przewagę uzyskują dzięki inwestycjom w innowacje, rozwój i wdrażanie nowych, zawansowanych technologii - piszą.
Rektorzy uczelni technicznych wskazują na dwie bariery na drodze reindustralizacji. Jedną z nich jest brak finansowania badań wyprzedzających - czyli takich, których celem jest pozyskanie nowej, użytecznej wiedzy. Druga to brak odpowiedniego ("transparentnego") systemu wsparcia takich projektów badawczo-naukowych, które stanowią przejście od badań podstawowych do badań przemysłowych lub prac rozwojowych.
Według autorów dokumentu w polskim systemie prowadzenia i finansowania badań naukowych brakuje instytucji i mechanizmów, które pozwalają (bez konieczności udziału i finansowania przez podmioty gospodarcze) dopracowywać wyniki badań podstawowych - do poziomu projektów, z których może korzystać przemysł.
Rektorzy proponują też powołanie specjalnego zespołu, złożonego z przedstawicieli uczelni i ministerstw, który miałby wypracowywać przydatne naukowcom zmiany i określić priorytety sprzyjające rozwojowi gospodarczemu.
"Polska nie będzie międzynarodową potęgą gospodarczą we wszystkich dziedzinach. Trzeba jasno określić, co będzie konkurencyjne z naszej strony – także na świecie, i na to postawić. (...) Chcemy tym dokumentem zwrócić uwagę, że stajemy przed wielkim wyzwaniem na następne lata" - powiedział rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, prof. Tadeusz Więckowski.
Jak podkreślił, ma to znaczenie również dla powodzenia rządowego planu odpowiedzialnego rozwoju, jaki ogłosił dla polskiej gospodarki wicepremier Mateusz Morawiecki.
Chodzi o większe zaangażowanie finansowe państwa w badania - podkreślił rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt.
"Mecenat państwa jest nieunikniony i niezwykle istotny. To nasz apel do polityków, by państwo bardziej się zaangażowało i więcej gwarantowało. Nawet udzielenie gwarancji na kredyty jest niezwykle ważne, bo wówczas biznes również ze swej strony się dołoży do takich badań i rozwoju" - powiedział.
Apel Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych pt. "Tak dla nauk technicznych" jest elementem odbywającego się we Wrocławiu XXV Kongresu Techników Polskich i III Światowego Zjazd Inżynierów Polskich. W imprezie uczestniczy kilkaset osób z kraju i zagranicy.
PAP - Nauka w Polsce
ros/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.