W Warszawie wręczono nagrody naukowe COPERNICUS

Dwoje biochemików: prof. Agnieszkę Chacińską i prof. Petera Rehlinga nagrodzono za odkrycie kluczowych mechanizmów biogenezy mitochondriów - uroczyste wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej COPERNICUS odbyło się we wtorek w Warszawie.

Laureatami szóstej edycji konkursu zostali prof. Agnieszka Chacińska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz prof. Peter Rehling z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Getyndze. Wyróżnienia wręczono za wspólnie badania prowadzone od 2001 r. Nagrodzeni otrzymają po 100 tys. euro.

Nagroda przyznawana jest wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) i Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG). Od 2006 r. co dwa lata otrzymują ją współpracujący ze sobą badacze z Polski i z Niemiec, którzy mogą wykazać się wybitnym dorobkiem badawczym będącym rezultatem tej współpracy.

Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Prof. Maciej Żylicz mówił w czasie ceremonii, że historia zatoczyła koło - pierwsza nagroda COPERNICUS została przyznana 10 lat temu również w dziedzinie biologii. Przekonywał, że w osiągnieciu doskonałości naukowej kluczowa jest współpraca międzynarodowa i otwarcie uczelni na zagranicznych naukowców.

Prezes DFG prof. Peter Strohschneider podkreślił, że obie organizacje - FNP i DFG oraz oba kraje - Polska i Niemcy, wytrwały próbę czasu i łączy je bliska przyjaźń i zaufanie. "Nie możemy zamykać jednak naszych oczu na to, że tegoroczna rocznica nagrody COPERNICUS odbywa się w czasach kryzysu" - powiedział. Wskazał na rosnące w siłę w Europie ruchy populistyczne, również w Polsce i w Niemczech.

"Otwartość, wolność wypowiadania się i wspólne działania są bardzo istotne dla nauki, ale nie tylko dla niej, też dla kultury i rozwoju ekonomicznego (...)" - powiedziała laureatka prof. Agnieszka Chacińska.

Prof. Peter Rehling dodał, że ważna w osiągnięciu sukcesu, za który badacze otrzymali nagrodę, była bezpośrednia współpraca i możliwość pracy w jednym biurze. "To bardzo pomocne, gdy można zadać osobie siedzącej obok takie pytania jak: +Co o tym myślisz? Czy sądzisz, że ten pomysł jest głupi+? A potem zaczynasz dyskusję, która kończy się eksperymentem, co może doprowadzić do niezwykłych ustaleń" - opowiadał naukowiec.

Prof. Chacińska i prof. Rehling opublikowali 17 wspólnych publikacji zamieszczonych w uznanych, światowych czasopismach naukowych, w tym „Cell” i „Science”. Ich współpraca zapoczątkowała intensywnie rozwijającą się wymianę naukową uczestników studiów doktoranckich i staży podoktorskich między ośrodkami w Warszawie i Getyndze.

Jury doceniło odkrycie przez parę naukowców kluczowych mechanizmów biogenezy mitochondriów. Mitochondria nazywane są „elektrowniami komórkowymi”. Są one miejscem przebiegu procesu oddychania komórkowego. Badania prowadzono z wykorzystaniem metod genetycznych, jak i technik biologii molekularnej i biochemii. Uzyskane wyniki zrewolucjonizowały poglądy na temat dynamiki i koordynacji procesów importu białek mitochondrialnych - uznało jury nagrody. (PAP)

szz/ gma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Standerski: rząd podjął decyzję o przeznaczeniu 69,6 mln zł na budowę Fabryki AI

  • 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Leszek Szymański

    Gzik: atrakcyjne dla nauki będą zdrowie, odnawialne źródła energii i obronność

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera